Archiv 2019

PF 2020

Buřtopečení 2019 – 1. ročník

Poslední sobotu před koncem roku jsme uspořádali společné odpoledne nazvané “Buřtopečení”.
Sešli jsme se u hasičárny a ve 14 hodin vyrazili na Ptačí Lhůtu. Cíl byl vymyšlen záměrně, neboť zde jsme na podzim sázeli stromky a právě při tomto sázení vznikl nápad, zajít sem o vánocích, zkontrolovat jak stromky rostou 🙂 a opéct si buřty.
Akci jsme pojali jako celosborovou a chtěli bychom z ní udělat tradici. Na “1. ročník” vyrazilo 33 účastníků všech věkových kategorií, dokonce, jak jsme se přímo na místě dozvěděli, vyrazili s námi i zatím nenarození :-), tudíž jsme se domluvili, že příští rok tento výšlap obohatíme o kočárky s hasičátky :-). Po opečení buřtů jsme si společně připili šampaňským na šťastný nový rok, zkontrolovali stromky a vyrazili společně zpátky do Vacova. Celá akce se nesla ve veselé a přátelské náladě, tudíž ji bereme za vydařenou

Mikulášská zábava 2019 – Labyrint

V sobotu 7. prosince pořádali hasiči Mikulášskou taneční zábavu se skupinou Labyrint. Plně vyprodaný sál, všechny věkové kategorie, to vše svědčí o tom, že tato kapela je stále v kurzu. Pro samotné muzikanty to byla tak trochu vzpomínková akce, neboť před 8 lety se právě ve vacovském sále po několikaleté pauze znovu vrátili na scénu a stále úspěšně pokračují. Zábava nám všem zpestřila tento adventní čas a mnozí jsme se potkali v neděli dopoledne na tradiční Mikulášské pouti ještě u stánku s medovinou, kde se o všechny příchozí staraly naše mladé, milé hasičky.
Pro velký úspěch budeme zábavu opakovat, takže si zapište do diáře 🙂 5.12. 2020, Vacov, Labyrint.

Mikuláš 2019

Jaký by to byl 5. prosinec, kdyby do domácností s malými dětmi nezavítala čertovská družina s Mikulášem a Andělem. Tak to bylo i letos ve Vacově, a že těch pekelníků bylo. Hrůzostrašný pohled na ně zachránil překrásný Mikuláš s andílkem. Obešli společně domácnosti, ve kterých s dětmi bilancovali uplynulý rok. A jak to bývá, děti naslibovaly, že budou uklízet pokojíček, dojídat jídlo, psát domácí úkoly, nebudou odmlouvat a spousta dalších slibů. Někde museli zakročit čerti s metličkami, nastaveným pytlem pro odchod do pekla, rozdali uhlí, někde dokonce maminkám nechali kouzelnou vařečku “pekelku”, ale nakonec vše zachránil Mikuláš s andělem, protože měli pro všechny děti nachystané nadílky s dobrotami a děti nechali doma u rodičů.
Ale tím to ve Vacově nekončí, v neděli 8. 12. se koná již tradiční Mikulášská pouť, na kterou tato družina určitě znovu zavítá.

Soutěž O Hlubockého kapra 2019

V sobotu 30. listopadu se naše “holky” zúčastnily tradiční zimní soutěže v požárním sportu s názvem O Hlubockého kapra a kde jinde, než v Hluboké nad Vltavou. Poslední listopadový den o sobě dával vědět chladným, mrazivým počasím, ale to holky neodradilo a šly do toho naplno. Přestože měly kvůli zimě ztuhlou savici a voda šla do mašiny pomaleji, vybojovaly s časem 21,40 krásné 4. místo z 18 zúčastněných týmů.
Holky, velká gratulace!

Vyhlášení 9. ročníku Ankety Dobrovolní hasiči roku

Ve středu 20. listopadu jsme se zúčastnili v hotelu Cosmopolitan Bobycentrum slavnostního vyhlášení 9. ročníku Ankety Dobrovolní hasiči roku. Poté, co nás odborná komise poslala do finále, tak rozhodovaly zaslané hlasy prostřednictvím sms nebo online hlasováním. Po ukončení hlasování jsme se dozvěděli, že jsme se dostali mezi první tři finalisty, z čehož jsme měli obrovskou radost. Napětí trvalo až do výše zmiňovaného dne, kdy proběhl galavečer s vyhlášením výsledků. Po otevření obálky s výsledky jsme vyslechli, že jsme skončili na druhém místě, což pro naši jednotku, sbor, ale i obec hodně znamená. Krom certifikátu jsme obdrželi finanční hotovost a několik věcných cen.
Proto chci poděkovat všem klukům ze zásahové jednotky za jejich práci, čas a nasazení, našemu zřizovateli Obecnímu úřadu ve Vacově v čele s panem starostou Miroslavem Roučkou, všem našim sponzorům, bez jejichž pomoci by naše činnost nemohla být na takové úrovni jaké je a veliteli jednotky Mírovi Molitorovi za to, že jednotku vybudoval a pečlivě se o ní stará.
A v neposlední řadě patří velké poděkování Vám všem, kteří jste nám poslali hlas, protože díky tomu jsme mohli toto krásné ocenění převzít. Takže ještě jednou velké díky všem zmiňovaným.

(DM)

Galavečer Ankety Dobrovolní hasiči roku 2019

Ve středu 20. listopadu 2019 v 19:00 hodin proběhne v hotelu Cosmopolitan Bobycentrum slavnostní vyhlášení 9. ročníku Ankety Dobrovolní hasiči roku. Živý přenos vyhlášení můžete sledovat na stránkách ADHR.
Záznam pořadu bude vysílán na ČT2 v sobotu 7. prosince 2019 od 16:05 hodin.

Záznam slavnostního galavečera

Děkujeme všem hlasujícím, kteří poslali hlas pro náš sbor. Díky Vašim hlasům jsme se umístili na jedné z medailových pozic a s hrdostí se můžeme zúčastnit slavnostního vyhlášení.

Den za obnovu lesa s hasiči

V sobotu 16. 11. 2019 se někteří naši členové a hasičky z Rohanova zúčastnili největší akce svého druhu v historii státního podniku Lesy České republiky s názvem Den za obnovu lesa. Snahou této akce je obnovit lesy zdevastované suchem a kůrovcovou kalamitou.
Hasiči zásahového jednotky, hasičky a mládež našeho sboru pomohli naší obci zasázet nový les. Všech 19 účastníků akce vysadilo na pasece Ptákovy Lhoty 2000 listnatých stromů. Chtěla bych jim touto cestou poděkovat, že si v dnešní tak hektické době našli čas a tento víkendový den věnovali této akci. Poděkování patří i Obci Vacov, Pekárně NoVy Vacov za poskytnuté občerstvení. Dále bych za přípravu občerstvení chtěla poděkovat paní Hance Pálové a panu Daliboru Bostlovi.

(DM)

Stromky

Sázím buky mezi jedle,
jeden sem a druhý vedle.
Sázel jsem je včera,
sázím zase dnes,
budu-li tak pilný zítra,
vysázím tu les.

Ve středu 18. září v 10 hodin vyhlásila odborná porota nominované jednotky a sbory dobrovolných hasičů, které díky své činnosti postoupili do finále 9. ročníku ankety Dobrovolní hasiči roku 2019. Do této ankety byla přihlášen i náš sbor. S hrdostí oznamujeme, že naše jednotka se za svou činnost při zásazích může díky výběru poroty pyšnit oceněním Jednotka sboru dobrovolných hasičů roku 2019.
Děkujeme všem členům zásahové jednotky, díky jejichž práci jsme toto ocenění získali.
Anketa Dobrovolný hasič roku probíhá ve dvou kolech, kde v prvním kole odborná porota vybere finalisty ankety. Ve druhém kole určí konečné pořadí veřejnost systémem online a sms hlasování. Proto chceme poprosit všechny naše příznivce a návštěvníky našich stránek, kterým se naše činnost líbí, aby nás podpořili svými hlasy. Děkujeme.
Hlasování začíná 18. září 2019 od 12:00 hod a končí 20. října 2019 ve 24:00 hod.

Pro naši jednotku můžete hlasovat zde.

Pokud nám chcete poslat hlas pomocí sms, pošlete zprávu ve tvaru:

HASICI JJZC2

na číslo:

900 77 06

SMS zprávu můžete psát jak velkými, tak malými písmeny (bez diakritiky).
Cena SMS zprávy je 6,- Kč (vč. DPH).

Záznam tiskové konference FIRE TV

Více informací o anketě Dobrovolní hasiči roku najdete na stránkách ADHR

Žihobce 2019

V sobotu 21. září se vypravila naše dětská družstva do Žihobec na poslední soutěž Šumavské hasičské ligy a pak na následné vyhlášení výsledků celé sezóny, také v zámeckém parku v Žihobcích. Na soutěž se vypravily i děti z Přečína, které předvedly útok mimo soutěž, ve speciální kategorii. Útok měl nejlepší čas v jejich začínající sezóně.
Soutěž začala družstva přípravky. Ta naše skončila na druhém místě, ale v celkovém hodnocení obsadila krásné 1. místo.
Následovaly útoky dětí mladších. Naše děti nám a hlavně sobě udělaly obrovskou radost. Jak se říká, to nejlepší nakonec, zaběhly s časem 16,85, což byl nejlepší čas sezóny. A tím toto poslední kolo ŠHL vyhrály. V celkovém hodnocení Šumavské hasičské ligy obsadily krásné 2. místo.
Pokračovaly děti starší. Vacov opět exceloval, a to s časem 14,12. Ale bohužel se ukázalo, že rivalita je už i mezi dětmi a na jejich útok byl jedním z vedoucích podán protest za předčasný start. Následovalo přerušení soutěže, porada členů ŠHL s výsledkem, že děti budou útok opakovat. Byla to nepříjemná situace hlavně pro ně, ale i pro přihlížející diváky. Všichni jím fandili a oni i přes velikou nervozitu ukázali, že na to fakt mají. Jejich opakovaný útok měl čas 14,63. Přišli tím sice o první místo, ale i druhé místo za těchto okolností bylo krásné. V celkovém hodnocení skončili také na 2. místě.
Jako vždy jsme v Žihobcích prožili hezký den. Přátelská atmosféra, spousta dobrého jídla, skákací hrad, slunečné počasí, co víc jsme si mohli na ukončení sezóny přát?
A co říci závěrem? Máme za sebou další sezónu, kterou jsme náš sbor úspěšně reprezentovali. Velké poděkování patří všem dětem, za jejich nasazení, bojovnost, jejich vedoucím a v neposlední řadě rodičům dětí z přípravky a od mladších dětí, které je doprovází na tréninky a vozí na soutěže. Takže všem jmenovaným velký dík a věříme, že většina z nás se už určitě teď těší na jaro, až zase vyběhneme ze startovní čáry vstříc sezóně 2020.

Radhostice a pak zase Radhostice

14. září se konala v Radhosticích poslední soutěž seriálu Podboubínské hasičské ligy, na kterou vyrazili i naši dorostenci.
Rádi by ten čas určitě viděli jinak, ale bylo ta na pravém proudu 21,70 a na levém 22,47 a celkově 9. místo.

Ve večerních hodinách proběhlo v místní restauraci celkové vyhodnocení ligy. A zas to byla devítka. 9. místo z 26 přihlášených týmů. Určitě je to důvod k pochvale. Kluci jsou ještě mladí, část z nich soutěžila už v dětských kategoriích, ale část družstva jsou nováčci. V této sezoně nevynechali ani jednu soutěž. Stále se všichni učí, sbírájí zkušenosti a hlavně,mají chuť se stále zlepšovat a pokračovat, a to je žene dál k lepším výsledkům.
Krom hasičiny je hodně důležité, že si vytvořili dobrou partu a můžou se na sebe spolehnout. Schází se nejen na startovní čáře, ale i mimo ni a tam vzhledem k jejich věku sbírají zase vzpomínky na mládí :-).
Kluci, děkujeme za reprezentaci sboru, kterým jak dobře víte jste podporováni. Nesmíme opomenout velkou podporu vašeho sponzora Miroslava Sedláčka. A do vaší další činnosti přejeme hodně úspěchů.

Soutěž ve Svaté Maří a Budilově 2019

Poslední prázdninový den vyrazili naši “dorostenci” na noční hasičskou soutěž do Svaté Maří. Byla to 5. soutěž v pořadí v seriálu Podboubínské hasičské ligy. Jako každým rokem zde byla účast soutěžících opravdu bohatá, tudíž velká konkurence. Kluci měli útok pěkně rozběhnutý, ale “kousnutá” savice na stroji zpomalila vodu a byl z toho čas 23,87 a celkové 9. místo z 18 týmů. V sobotu 7. záři liga pokračovala za deště v Bohumilicích. A štěstí klukům opět nepršelo. Nezapojené béčko na rozdělovači znamenalo 12. místo :-(.
Za týden proběhne v Radhosticích poslední soutěž letošního ročníku. Uvidíme, jak to vše dopadne.

Šrank pro Standu

V sobotu 31. 7. 2019 jsme měli příjemnou příležitost připravit šrank pro našeho člena sboru a hlavně kamaráda Standu Čtvrtníka. V rámci kondičních jízd jsme použili naši novou Tatru a díky ní se Standa zhostil hašení papírového domečku přímo bravurně a po společném přípitku jsme ho tedy mohli propustit, aby dál pokračoval v cestě za nevěstou a synáčkem. Stando, ještě jednou za nás všechny vacovské hasiče: Hodně štěstí na společné cestě životem!

Rafty 2019

V předposledním prázdninovém týdnu se náš tým starších dětí vydal se svým vedoucím Michalem na “vodu”. Sice jen na dva dny, ale i tak si všichni přivezli spoustu zážitků. Sjížděli z Vyššího Broudu do Českého Krumlova. Počasí sice nebylo úplně letní, ale to nic neměnilo na tom, že si to společně hezky užili.

Soutěž v Dolanech 2019

V sobotu 24. srpna se naše děti vydaly na další soutěž Šumavské hasičské ligy, tentokrát jen o pár vesnic dál, do Dolan. Už na cestě nás doprovázelo sluníčko, na dráze bylo vše připraveno, a tak po nástupu děti vyrazily do boje. Začala družstva přípravky, která byla dvě. Na tyto malinké děti je vždy radost se podívat, jací jsou bojovníci. Vacovská přípravka útok dokončila s lepším časem než dětičky z Budilova, tudíž vyhrála. Levý proud byl dosažen v čase 28,46 a pravý 28,29.
Pokračovaly děti v kategorii mladší, bylo celkem 5 družstev. Vacovské děti zahajovaly. Krásně rozběhnutý útok zdržela nešťastná náhoda na rozdělovači, ale i přesto byl dokončen na levém proudu v čase 21,50, na pravém 20,93 a celkově stačil na medailové 3. místo. A o to tady jde, jet domů s medailí na krku :-).
Kategorie děti starší měla také 5 družstev. Ti naši to umí daleko líp, ale i to se stane. V této kategorii na medaile už musí být čas opravdu pěkný. Levý proud byl sestřelen v čase 19,59 a pravý v 17,41 a celkově to znamenalo 4. místo.
Soutěž v Jámě, která měla proběhnout 7. září musela být z technických důvodů zrušena. Budeme mít pauzu do 21. září, kdy vyrazíme k našim dobrým kamarádům do Žihobec, kde jednak proběhne poslední soutěž letošní sezóny a poté i slavnostní vyhlášení Šumavské hasičské ligy. Celkové výsledky jsou poměrně vyrovnané, takže napnuti budeme až do posledního útoku. Ale budeme doufat, že ti naši mladí borci zabojují a přivezeme medaile i z celkového vyhodnocení.

Dětská soutěž v Horním Poříčí 2019

I o pouťovém víkendu vyrazily hasičské děti na v pořadí již pátou soutěž Šumavské hasičské ligy. Tentokrát do Horního Poříčí, okres Strakonice. Ale i tato delší dojezdová vzdálenost stála za účast. Počasí příliš nepřálo, občas zapršelo, mladším dětem propršel celý útok, ale i tak si odvážely bronzové medaile na krku. Jejich útok měl čas 18.20 (levý terč se rozsvítil v čase 17,40). Pouhé 3 setiny jim vzaly druhé místo, neboť děti ze Střelských Hoštic dokončily v čase 18,17.
I starší děti odjížděly spokojené, jejich spokojenost totiž byla “zlatá”. Jejich čas 14,01 neměl konkurenci, a tak se zaslouženě mohly těšit z krásného 1. místa.
Fotografie ze soutěže si můžete prohlédnout zde.
Tuto sobotu máme pauzu a tu další 24. pojedeme bojovat do Dolan.

Noční dětská soutěž v Benešově Hoře 2019

V sobotu 27. července se ve večerních hodinách sešla dětská soutěžní družstva nejen z okolí, ale i z jiných okresů a krajů na dalším ročníku Memoriálu Václava Maurice v Benešově Hoře.
Vacovští přivezli celou svou dětskou základnu, a to přípravku, 2 družstva mladších dětí a družstvo starších dětí. Soutěž zahájili ti nejmenší a za pomalého stmívání měřily své síly děti v kategorii mladších a za úplné tmy děti starší.
Za nás vacovské můžeme říct, že letos jsme odjížděli zklamaní, protože žádnému z našich družstev se nedařilo dle představ. I tak jsme si tento večer, který patří výhradně dětem užili, dočkali se ohňostroje, který večer ukončil a unaveni odjížděli do svých domovů, starší děti přenocovaly ve stanu a domů dorazily až ráno.
Nezoufáme a jedeme dál…

Letní soustředění na Lipně 2019

V sobotu 13. července se družstvo starších dětí pod vedením svého trenéra Michala Roučky vypravilo na Lipno, kde společně strávili týden plný dobrodružství, zábavy a společných zážitků.

Veterán klání v Sudslavicích Pod lípou 2019

V sobotu 13. července se na startovní čáru postavilo družstvo „veteránů“, a to na 16. ročníku Veterán klání v Sudslavicích Pod lípou. Tato soutěž je pořádaná hasiči z Výškovic. Je zajímavá tím, že se saje z řeky a je možno vidět i historickou techniku, jako např. PS 8 a na závěr útok pořádajících hasičů s „márovkou“ a nejstarším účastníkem soutěže panem Václavem Preňkem, kterému je 77 let.
Náš hezky rozběhnutý útok zpomalilo několik chybiček a celkově to znamenalo 5. místo z 11 družstev.
Večer v soutěžení pokračovali naši dorostenci, a to na noční soutěži v Radhosticích, která je zařazena do seriálu Podboubínské hasičské ligy. Letní večer probíhal ve znamení deště, ale bohužel pro naše kluky štěstí nepršelo. Rozběhli útok, který sliboval hezký čas, ale velký tlak vody rozpojil céčka na levém proudu, kluci na to okamžitě zareagovali a sportovně útok dokončili v čase 31,35. Pravý terč byl sestřelen v čase 18,57.
Tato soutěž byla až do posledního srpnového víkendu poslední. Tuto pauzu kluci vyplní tréninky a budeme doufat, že druhou část ligy dokončí s většími úspěchy než tu první.

Hasičská soutěž Budilov 2019

První červencová sobota se u vacovských hasičů nesla opět v duchu soutěžení. Všichni totiž vyrazili na XVI. ročník Hasičské soutěže o pohár starosty obce Bošice.
Děti změřily své síly se soupeři v dopoledních hodinách. Výsledky přinesly velký důvod k radosti. Přípravka i mladší děti skončily na stupínku vítězů a děti starší na krásném 2. místě.
Odpoledne přišli na řadu dospělí. Dorostenci plní naděje na hezké umístění odjížděli zklamaní. Krásně rozběhnutý útok měl chybičky, které jim přinesly pouze jen 10. místo. Velký úspěch slavilo družstvo žen, které s časem 20,45 zvítězilo a odváželo zasloužené 1. místo. Tento soutěžní den považujeme tedy za úspěšný a budeme doufat, že se bude dařit i dál.
Děti budou mít pauzu do 27. července, kdy vyrazí do Benešovy Hory na jejich populární noční soutěž. Dospělí jedou hned za týden do Radhostic na noční soutěž.

Druhé kolo soutěží v požárním sportu

Poslední červnový víkend se nesl ve znamení začátku prázdnin a dovolených a pro náš sbor ve znamení zajímavé hasičské akce. Na koupališti v Rohanově jsme pořádali 2. ročník soutěže v požárním útoku mladých hasičů, která je zařazena do seriálu soutěží Šumavské hasičské ligy. Pěkné počasí i počet přihlášených družstev bylo příslibem hezkého dne a troufáme si říct, že tomu tak i bylo. Soutěž zahájil útok přípravky z Vacova. Předvedla krásný výkon s časem 26,76.
Pak přišel na řadu útok dětí z Přečína. Měli pořadateli vytvořenou zvláštní kategorii „SPECIÁL“, nebyli zařazeni do ŠHL, neboť je to tým složený z dětí jen z vesnice, tudíž různého věku, který nezapadá do žádné kategorie. Ale je nutné vyzdvihnout nadšení nejen dětí, ale i jejich rodičů a vedení sboru. Ve Vacově jim poskytujeme zázemí k trénování, technické i trenérské. Za svůj útok si odnesli na krku zaslouženou „speciální“ medaili. Medailemi byla oceněna i naše přípravka. Vyhodnocena byla i nejmladší hasička a nejmladší hasič soutěže, kterými byla Sofie Gregrová, která v srpnu oslaví teprve 3. narozeniny a Vojtěch Sláma, který 3. narozeniny oslavil na konci února. Za své soutěžní nasazení v takto raném věku dostali z rukou trenérky jejich věku odpovídající cenu – hračku.
A po tomto vyhlášení přišlo na řadu už „opravdové“ soutěžení. Začalo kategorií dětí mladších, ve které se utkalo 5 týmů. Vacovské děti předvedly krásný útok s časem 18,22 na pravém proudu (levý proud 17,70) a zajistily si tím krásné 2. místo. V kategorii starších dětí se utkalo 7 družstev. Vacovské děti excelovaly a terče srazily v čase 14,64 na levém proudu (pravý proud 14,47), čímž tuto kategorii na domácí půdě vyhrály. Pravý proud byl vyhlášen jako nejrychlejší v soutěži a Lenka Nováková si zaslouženě odnášela ocenění. Krom bezproblémového organizačního provedení soutěže Vacov slavil i úspěchy na dráze. Takže za nás za všechny spokojenost. Velké poděkování patří všem, kdo se o to zasloužili. Sezóna má ale za sebou teprve druhou soutěž, tak doufejme, že se našim dětem bude dařit i nadále.

Odpoledne se naši dorostenci přesunuli do Bohumilic na soutěž v „hasičském rozstřelu“, která je součástí Podboubínské hasičské ligy. Soutěž probíhala na dvou dráhách, vyřazovacím způsobem, kdy vítěz postupoval do dalšího kola. Kluci zaběhli s časem 18,28. Soupeřili s Budilovem A, který je ale bohužel časem 17,74 vyřadil ze soutěže. Tak snad někdy příště…

Hasiči dětem – projektový den se ZŠ Vacov

V pondělí, 17. června uspořádal náš sbor pro 1. stupeň ZŠ Vacov projektový den „Hasiči dětem“. Začali jsme požárním poplachem, kdy si děti vyzkoušely evakuaci ze tříd dle evakuačního plánu školy. Před vyhlášením poplachu byly děti členy sboru poučeny, jak má taková evakuace probíhat a bravurně ji zvládly.
Následně se rozdělily do 6 skupin a podle časového harmonogramu v doprovodu paní učitelky navštívily 6 připravených stanovišť, které byly rozděleny do dvou etap. První etapa probíhala u školy a v hasičské zbrojnici na těchto stanovištích byly děti seznámeny s pravidly první pomoci, zkusily si oblékání do zásahového obleku, helmy a obuvi. Následně si prohlídly zázemí zásahové jednotky SDH Vacov v hasičské zbrojnici a prohlídka nového zásahového vozidla Tatra 4×4 Terrno.
Druhá etapa probíhala na našem tréninkovém hřišti „U studánky“. Tato etapa byla zahájena praktickou ukázkou, ze které se děti dozvěděly jak správně postupovat v případě vznícení horkého oleje, které je častou příčinou požáru v domácnostech. V rámci jednotlivých stanovišť si pak zkusily srážení terčů pomocí džberové stříkačky, požární útok a střelbu ze vzduchovky podle pravidel závodu hasičské všestrannosti a prakticky osvojily zásady první pomoc při popáleninách.
V polovině programu se všichni sešli na hasičském tréninkovém hřišti, kde společně posvačili a shlédli scénku s hasičskou tématikou, kterou nám přišli sehrát předškoláci z MŠ Vacov pod vedením paní učitelky Hany Pálové a Aleny Marie Jopkové. Ve scénce hrála jednu z hlavních rolí i naše nová Tatra, což nás samozřejmě potěšilo. Závěr a zhodnocení celé akce proběhlo na školní zahradě, kde na děti čekala sladká tečka.
Celé dopoledne mělo za cíl zábavnou formou přinést dětem myšlenky požární prevence, připomenout důležité zásady první pomoci a také přiblížit práci hasičů. Podle ohlasu nejen od dětí se nám podařilo tyto cíle splnit, což nás samozřejmě těší, neboť prevence je jedním z hlavních úkolů dobrovolných hasičů. Protože příprava takovéto akce dá spoustu práce, patří velký dík všem, co se podíleli a udělali si v pracovní den volno, aby se mohli na zabezpečení programu podílet.

Zahájení soutěžní sezóny mladých hasičů 2019

V sobotu 8.6. 2019 začala pro naše družstva soutěžní sezóna. Děti zahájily seriál soutěží Šumavské hasičské ligy v Dřešíně, kde mladší děti vybojovaly 4. místo a starší děti 5. místo. Pro obě družstva to byl vyrovnaný boj se soupeři. Soutěž probíhala současně se soutěží Strakonické ligy a tudíž byla velmi silná účast. Celkem se utkalo 39 družstev, každé družstvo svůj útok předvedlo dvěma pokusy. Dorostenci zahájili seriál soutěží Podboubínské hasičské ligy ve Zdíkově. Skončili na 8. místě.
Všichni se přesvědčili, že soupeři jsou opravdu silní, proto se musí vrhnout do intenzivního trénování, aby si v sezóně ochutnali i umístění na předních příčkách a k tomu jim přejeme hodně štěstí!

Pozvánka na soutěž mladých hasičů

Soutěž zahájí požární útok dětského družstva SDH Přečín

Propozice

Čištění koupaliště Rohanov 2019

V neděli odpoledne vyrazili mladí hasiči, pod vedením Míry Molitora a Petra Škopka do Campu Rohanov. Tam již několik let za sebou hasiči zajišťují vyčištění koupaliště. Stejně tomu bylo i letos. Krom čištění koupaliště si kluci procvičili práci s proudnicí, dopravním vedením a obsluhou PS 12. Tudíž se spojilo potřebné s užitečným, a proto nic nebránilo tomu, začít koupaliště napouštět. Budeme doufat, že ho sluníčko začne ohřívat.

Okrsková soutěž 2019

Ani chladné počasí neodradilo hasiče z vacovského okrsku, aby přijeli na Javorník poměřit své síly se soupeři na “Hasičskou okrskovou soutěž“. A sešlo se jich tam opravdu hodně, celkem 22 družstev, z toho 7 družstev dětí, 4 žen a 11 mužů. Soutěž odstartovali ti nejmenší. Nejmladší účastnicí soutěže byla Sofie Gregrová, která v srpnu oslaví 3. narozeniny. Svou velkou premiéru měly děti z Přečína, které ve sboru přepsaly dějiny, protože družstvo dětí stálo prvně v historii SDH Přečín na startovní čáře. Následovaly útoky mužů I, žen, mužů II a seniorů. Silný déšť chvílemi soutěž přerušil, ale nakonec byla úspěšně ukončena i se slavnostním nástupem a gratulací od starosty obce pana Miroslava Roučky, starosty okrsku pana Josefa Maránka a předáním medailí a pohárů, které věnovala fa Stten s. r. o. Nespice, zastoupená p. Janem Šťastným. Po posezení s výborným občerstvením na javornickém hřišti se hasiči rozjeli na domácí půdu, kde většina z nich ještě při společném posezení zakončila hezký, hasičský den. A co říci závěrem? Byl to opravdu hezký den s příjemnou a přátelskou atmosférou. Velký dík patří javornickým hasičům za výbornou organizaci. A nám všem nadšeným hasičům nezbývá než se těšit zase za rok…

Velikonoční turnaj v kačabě 2019

Jubilejní 10. ročník velikonočního turnaje v karetní hře “ kačaba “ se uskutečnil 21.4. v obecním sále ve Vacově. U osmi stolů se o putovní pohár utkalo celkem 32 hráčů. Turnaj se skládal ze čtyř kol základních a jednoho kola finálového. K finálovému stolu postoupili čtyři hráči s nejnižším počtem získaných trestných bodů. Letošní finále bylo soubojem dvou domácích a dvou žernovických hráčů. Vítězem celého turnaje se stala Ivet Narovcová, druhé místo obsadil Ivan Uhlíř, na třetím místě skončil loňský vítěz Marek Krotký ze Žernovic a čtvrtý Jan Holub také ze Žernovic.
Přátelská atmosféra z turnaje pokračovala i na večerní taneční zábavě s kapelou Renesance, v letošním roce s velmi hojnou účastí do pozdních ranních hodin.
MR

Udělení Řádu sv. Floriána

U příležitosti oslavy 125. výročí založení sboru a představení nového zásahového vozidla měl náš sbor čest při slavnostní schůzi předat jedno z nejvyšších hasičských vyznamenání našemu zasloužilému členovi Josefu Uhlířovi, a to Řád svatého Floriána.
Pan Uhlíř je členem SDH Vacov od 2. 7. 1958, krásných 61 let, v prosinci oslaví 85. narozeniny. Pro náš sbor byl a je velkým přínosem. Celé dlouhé roky vykonával funkci řidiče-strojníka, ovládal veškerou techniku, byl i členem výboru. V době, kdy přestal být aktivní, tak předával a předává zkušenosti mladší generaci. Je velkým pamětníkem a jeho vyprávění při různých příležitostech je velmi zajímavé, dokáže zaujmout i tu nejmladší generaci, která ho dokáže poslouchat se zatajeným dechem, i když se jim některé věci od zásahů zdají být neuvěřitelné, vzhledem k tomu, že znají už jen dnešní moderní techniku. Svého nástupce má ve svém vnukovi Josefu Uhlířovi ml., který svou zálibu k hasičině přenesl i do svého povolání, neboť je profesionálním hasičem a u našeho sboru je též aktivním členem, členem výboru, u JSDHO je též řidičem strojníkem.

Pan Uhlíř s vnukem Pepou

Za své roky pan Uhlíř zaslouženě posbíral spoustu vyznamenání:
r. 1968 – Medaile Za příkladnou práci
r. 1987 – Medaile Za zásluhy
r. 2000 – Čestné uznání SDH
r. 2003 – Stužka za věrnost 40 let
r. 2006 – Čestné uznání OSH-MSH
r. 2006 – Medaile Za věrnost 10 let
r. 2009 – Stužka za věrnost 50 let
r. 2013 – Medaile Za mimořádné zásluhy
r. 2018 – Řád sv. Floriána

A co říci závěrem? Jsme pyšni na to, že pan Uhlíř je členem právě našeho sboru a do dalších let mu přejeme hlavně pevné zdraví a stále takovou mysl, aby mohl chodit ještě dlouho mezi nás, hasiče.

Vacovští Hasiči oslavili 125 let od založení sboru

Sobota 13. dubna byla pro vacovské hasiče dnem oslav. A měli k tomu hned dva důvody. Připomínali si 125. výročí založení sboru a při této příležitosti představili nové zásahové vozidlo CAS 20 Tatra 4×4 Terrno, které získali za peníze z dotace. Část doplatil rozpočet obce a sponzoři.

Hasičský ples 2019

Jaro sice klepe na dveře, ale to hasičům nebránilo v tom, uspořádat 30. března v pořadí už XII. Hasičský ples. Svou premiéru ve Vacově měla strakonická skupina Scéna, která nás prováděla celým večerem až do ranních hodin. Jako každým rokem bylo již od začátku roku vyprodáno do posledního místečka.
Po úvodních slovech starostky sboru a odehrané zahajující sérii přišlo na řadu vystoupení vimperských mažoretek Premium. Následovala volná zábava. V průběhu večera se vydávala „malá“ tombola a o půlnoci se začala losovat „velká“ tombola, která slibovala hodnotné ceny. A pak už se „pařilo“ téměř až do rána.
Se svou premiérou se skupina Scéna vypořádala bravurně, proto nám zahraje i na plese v roce 2020 a to 28. března. Znovu děkujeme všem našim sponzorům, kteří se postarali o naši hodnotnou tombolu a všem členům, kteří se zapojili do příprav a organizace plesu.

Masopust 2019

V sobotu 2. března členové našeho sboru vyrazili jako každým rokem do ulic Vacova a Vlkonic s již tradičním masopustním průvodem. Ráno se sešli v hasičárně, kde je jako každým rokem přišel nalíčit umělecký maskér ve výslužbě p. František Pilný a pak už 26 masek vyrazilo vstříc náročnému masopustnímu dni. Na cestě je doprovázela hudba v podání harmoniky a bubnu. V domácnostech je čekalo milé přijetí s bohatým pohoštěním. I přes chladné počasí a nedělní bolest hlavy u některých zúčastněných 🙂 se Masopust vydařil. Ve večerních hodinách průvod zakončili posezením v Restauraci U Milušky, kam se k nim připojili i někteří vacovští obyvatelé. Tak zase za rok…