Archiv 2021

PF 20222

Zemřel pan Václav Ševčík

Náš sbor během krátké chvíle zasáhla další smutná zpráva. Ve věku 75 let nás po dlouhé nemoci opustil dlouholetý člen pan VÁCLAV ŠEVČÍK.
Byl to řidič – strojník a několik let byl členem výboru. I on zanechal u hasičů své nástupce, a to syna Víťu a vnuka Adama, který je již od dětských let také strojníkem.
Za vše, co pro náš sbor a zásahovou jednotku vykonal mu patří naše velké poděkování.
ČEST JEHO PAMÁTCE!

Čertovská výprava 2021

Rok se s rokem sešel a je tu 5. prosinec. Pro děti tolik obávaný a strachem naplněný podvečer. I letos se ve Vacově sešla čertovská družina, a to velmi početná – 18 čertů, ozdobou jim byl milý Anděl a krásný, urostlý Mikuláš. Takto společně navštívili 17 rodin, a to nejen ve Vacově. Bylí žádáni i v Přečíně, Nespicích, Žáru a Úbislavi.
Kniha hříchů mluvila jasně, a tak následovaly sliby polepšení a pro jistotu si většina rodičů požádala o čertovský proutek, co kdyby náhodou ….. Napjatou situaci zachraňoval Mikuláš s nadílkou plnou dobrot. A obdarovány nebyly jen děti. Matýsek Zelenka očekával návštěvu z pekla natolik, že pro Andílka, Mikuláše i čerty vymaloval krásné obrázky.
Tak zase za rok …….

Mikulášská nadílka

Zemřel pan Karel Kůs

Ve čtvrtek 14. října náhle zemřel náš dlouholetý a zároveň nejstarší člen pan KAREL KŮS.
Členem sboru byl od roku 1967. Celé roky byl velmi aktivním členem, a to nejen ve sboru, ale i v jednotce. Spoustu let byl členem výboru a členem okrsku. Činnost funkcionáře ukončil v roce 2019. Soustavně se podílel na rozvoji činnosti našeho sboru. Dokud mu to zdraví a věk dovoloval, tak aktivní prací, později zkušenou radou. Do posledního dne svého života se o dění v našem sboru zajímal. Musíme vyzdvihnout jeho práci s mládeží. Dlouhé roky byl jediným vedoucím kolektivu mladých hasičů, kterým věnoval spoustu svého času. Účastnil se s dětmi soutěží, pravidelně se scházeli, trénovali, ale společně podnikali i různé jiné akce. Vychoval spoustu dětí, ze kterých jsou dnes aktivní, dospělí hasiči. Sám byl také členem soutěžního družstva a účastnil se soutěží v hasičském sportu. Hasičům zkrátka věnoval velký kus svého života, zanechal spoustu zkušeností, a co je důležité, zanechal i svého nástupce, vnuka Jaromíra Moutelíka, který je již od dětství aktivním členem sboru a je i členem JSDHO. Za vše, co pro náš sbor vykonal mu patří naše velké poděkování.
ČEST JEHO PAMÁTCE!

Pojďte s námi zavzpomínat

Po dlouhém úsilí se nám podařilo ze zaniklé galerie Picasa přesunout fotografie zachycující činnost našeho sboru od roku 2005. V téměř 240 složkách můžete nad 18 000 fotografií zavzpomínat na doby nedávné i minulé.
Časy se mění a my se měníme v nich. Galerii najdete ZDE.

Pocta zesnulým kolegům z Koryčan

Hasičský sbor ve Vacově se v neděli ve 12 hodin připojil k celonárodní pietě a uctil památku dvou dobrovolných hasičů, kteří zemřeli při zásahu v Koryčanech.
Čest jejich památce!

Loučení s prázdninami

Závěr léta a soutěžní sezóny jsme si poslední prázdninovou sobotu zpestřili společně s rodiči svou noční soutěží. K této akci jsem se rozhodla v momentě, kdy byla díky covidové situaci zrušena noční soutěž v Benešově Hoře a viděla jsem smutek na tvářích těch mých malých svěřenců.
Sešli jsme se na naší tréninkové louce, kterou nám dopoledne posekal Pavel Čejka, a kde jsme připravili osvícenou dráhu finskými svícemi, za které děkujeme Petrovi Roučkovi. Se všemi formalitami, které na soutěžích jsou, jsme zahájili. A jaká by to byla soutěž bez soupeřů? Přípravce jako soupeři nastoupili rodiče, aby si také vyzkoušeli, jak stresující je stát na startovní čáře. Ač na to nebyli připraveni a vůbec netušili, co jsem na ně vymyslela, tak se s tím popasovali bravurně. Jako soupeře pro mladší děti jsem pozvala děti z Přečína, které před dvěma lety prvně v historii SDH Přečín reprezentovaly jejich sbor a u nás ve Vacově jsme je na toto připravovali. Po nástupu, na který již nastoupilo družstvo rodičů, to vše vypuklo. Rozhodčím na základně byl Pavlík Čejka, který vše zodpovědně kontroloval a měřil 5ti minutový čas přípravy, rozhodčím u terčů byl Vašek Samec. Na trati pomáhal Jaromír Vachel s rodiči. Časomírou byly pověřeny paní Petra Seidlová a Romana Hozmanová, A tak byly postupně odběhnuty 4 útoky. Po odběhnutí děti dostaly na obě ruce svítící náramek, Vše dobře dopadlo a mohlo dojít k vyhlášení výsledků. V kategorii přípravka zvítězily děti, rodiče za nimi jen o fous pokulhávali. A v kategorii mladší zvítězila obě družstva se shodným časem, akorát prohozeným na proudech. Je to zvláštní, ale časoměřičky měřily nepodjatě, zodpovědně, zkrátka náhody se dějí a byla dvě první místa. Díky finančnímu daru, který jsme dostali od pana Jaroslava Gabauera z Kosma, byly děti odměněny medailemi. Pan Gabauer je dědečkem teprve tříletého Vašíka Nového z Malče. Přijel se na Vášu podívat na soutěž do Budilova, a když viděl, s jakým nadšením děti závodí, věnoval nám finanční částku. Medaile předal zástupce hasičů Přečín a zároveň tatínek závodícího Tomáška, pan Karel Had. Celou soutěž přišel navštívit starosta SDH Přečín, pan Milan Pilný.
Pokračovali jsme v dalším programu, a tím byla stezka odvahy, kterou za pomoci rodičů perfektně připravila paní Kateřina Smilová. Stezka odvahy měla několik stanovišť, na kterých děti musely splnit úkoly. A jaká stanoviště to byla, můžete vidět na fotkách, které nám pořídíla Pavlína Škopková. Na konci stezky čekala Bílá paní, která měla také své úkoly a po jejich vyřešení předala dětem Diplom za statečnost. Za krásné převleky a výbornou organizaci krom Katky Smilové děkuji Petře Kolafové, Lidušce Zlochové, Jarušce Nové, Martině Häuslerové a Petru Škopkovi, který se převlékl za Ohnivého muže a pouze předstíral, jak nemá rád hasiče. Bylo to pro něj určitě těžké, protože dobře víme, že ve skutečnosti je to právě naopak.
Po ukončení stezky odvahy jsme si společně opekli buřty a odebrali se do svých domovů.
Za mě to byl povedený a hezky užitý večer, za který všem děkuji a hned tam padl návrh, aby se z toho stala tradice, čemuž se vůbec nebráním. Toto byla tečka za prázdninami, ale né za naší letošní činností. Budeme se scházet dál, i když už né pravidelně a na trati při trénincích, ale vymyslíme jiný program.

Dana Makasová

Noční soutěž – Svatá Maří 2021

Poslední srpnovou sobotu se naši kluci vydali na tradiční noční soutěž do Svaté Maří. Jako vždy jeli s nadšením, ale zároveň s obavami. Startovní listina čítala 17 družstev, což je poměrně velká konkurence. Rozběhli hezký a rychlý útok, akorát malé zaváhání na stroji zpomalilo vodu, ale i tak to bylo celkově 7. místo, které je zase nakoplo k tomu, že je co zlepšovat, a že to jde. Po skončení se nezdržovali, dorazili do hasičárny, uklidili nářadí a společně se vydali s dobrým pocitem ze soutěže do Pohostinství ve Chvalšovicích na Neonovou párty. O co déle tam dorazili, o to déle pobyli a akci zakončili v brzkých ranních hodinách :-). Stmelovat partu v dnešní době je hodně důležité, a tak jsme rádi, že si celý večer společně hezky užili.

O pohár starosty obce Bošice

V sobotu 21.8. jsme se vydali s dětmi na soutěž na námi oblíbenou dráhu do Budilova. Jako vždy bylo vše perfektně připraveno, počasí nádherné, a tak vše začalo. Pravidlem jde první na řadu přípravka. Tentokrát se sešla konkurence a v této kategorii byla čtyři družstva. A jak dopadla ta přípravka vacovská? Jak nejlíp mohla. Naši nejmenší ochutnali chuť vítězství a domu odjížděli se zlatou medailí na krku. Bylo to vítězství zasloužené, vše klaplo, jak mělo, děti běžely s větrem o závod a ukončili s časem 32,28 na levém proudu. Pravý terč byl Matyášem Zelenkou sestřelen sotva zasedl, v krásném čase 29,22. Pohled na tyto malé závodníky bere za srdce nejen nás, ale i přihlížející diváky.
Pak přišly na řadu děti mladší. Také je chválíme, pěkný útok s časem 22,25 stačil na 3. místo. Na cestu domu pohár, šampáňo, bronzové medaile a k tomu spokojenost.
V odpoledních hodinách se na budilovské dráze pokračovalo v kategorii dospělých. Nejdříve se odběhla Jihočeská hasičská liga a v podvečer přišla na řadu Podboubínská hasičská liga, kterou běhají naši kluci. Ti po více než roce oblékli dresy a vyrazili zabojovat. Útok byl rozběhnutý hezky, sliboval i pěkný čas, ale přišla chyba na rozdělovači, a tak to nedopadlo :-(. Kluci se ale zachovali sportovně, přes všechny potíže dokončili, i když s časem 50 vteřin. Nevadí, důležitá byla účast a to, že i po tak velké pauze mají chuť znovu hájit barvy Vacova.

Dětská soutěž – Poříčí 2021

V sobotu 14. srpna se naše nejmladší děti vydaly na letošní první dětskou soutěž v požárním sportu do Horního Poříčí. Pro několik z nich to byla velká premiéra, protože letos teprve začínají. Na fotbalovém hřišti bylo vše perfektně připraveno, dorazili soupeři, diváci, tak nebránilo nic v tom začít bojovat. Soutěž probíhala dvoukolově. Zahájila ji naše přípravka. Útok byl krásně rozběhnutý, ale díky zamotané hadici pravý proud nastříkal později než proud levý. Druhý pokus už se povedl téměř bez chyby, ale i tak to stačilo na druhé místo. Náš jediný soupeř ze Střelských Hoštic si vítězství zasloužil a bylo mu z naší strany přáno. Ale nevadí, první soutěž, druhé místo, stříbrná medaile na krku, spoustu dobrot. dětské šampáňo k tomu, rozzářené dětské tvářičky, co víc si my trenéři i rodiče můžeme přát.
Poté přišla na řadu kategorie dětí mladších. I tam máme nováčky. Tady už se objevil strach, tréma i slzičky při přípravě. Ale po výstřelu vše opadlo a děti se rozběhly vstříc ke sražení terčů. Druhý pokus se povedl s lepším časem a celkově jsme získali 3. místo. A zase, medaile na krku, sladká odměna se šampáněm a spokojenost. Radost z dětí měl i náš velitel Míra Molitor, který celou soutěž moderoval.
Poděkování za perfektně připravenou soutěž a obdiv, že v této nelehké době se do pořádání soutěže vůbec pustili, patří hasičům z Poříčí. A my v týdnu ještě potrénujeme a následující sobotu vyrazíme na 2. soutěž do Budilova.

Hasičské pouťování 2021

Naše nejmladší děti se v sobotu 7. srpna staly součástí pouťového programu. V odpoledních hodinách jsme měli na fotbalovém tréninkovém hřišti ukázku požárních útoků. Byla to pro nás po více než roce ukázka před publikem, takže se dostavila tréma a obavy. Pro několik dětiček z přípravky to byla premiéra, protože v letošním roce teprve začínají. Diváků se sešlo hodně a za jejich vydatné podpory se obě družstva předvedla v tom nejlepším světle. A za tak skvělé představení musela přijít odměna. A tak jsme se společně vydaly na pouťové atrakce, kde jsme si to náramně užili.
A následující sobotu nás čeká další ukázka, ale tentokrát už půjde o zaběhnutý čas. Jedeme totiž na letošní první soutěž do Poříčí u Strakonic. Tak budeme dětem fandit, aby se útok povedl stejně dobře jako o pouti.

Odpoledne s hasiči – Zálesí 2021

Hasiči Vacov byli požádáni vedoucí dětského tábora v Zálesí, zda by dětem na letním táboře přiblížili práci dobrovolných hasičů a zásahové jednotky obce Vacov. A tak jsme se v odpoledních hodinách 29. července vydali s naší zásahovou Tatrou, kterou řídil zkušený strojník Vašek, do Zálesí, kde na nás čekalo 50 dětí se svými vedoucími.
Nejprve jsme jim ukázali, co vše Tatra vozí s sebou a co vlastně umí. Pak přišlo na řadu spoustu zvídavých otázek, které zodpověděl velitel jednotky Míra.
Poté udělal David figuranta a ukázal, jak se musí hasič před výjezdem ustrojit k zásahu. To děti také velmi zajímalo. A ještě zajímavější pro ně bylo, když si mohly oblek, helmu, dýchací přístroj vyzkoušet. Pak přišel na řadu Petr, který jim ukázal a povyprávěl, jak snadno může vzniknout požár v domácnosti, a jak si v takovém případě počínat. Názorně jím ukázal, jak snadno vzplane oheň na pánvi s olejem. Vzali jsme s sebou i paní doktorku Milču, která dětem vysvětlila, jak se ošetřují popáleniny, a jak se mají zachovat v takovém případě. Na závěr si děti mohly vyzkoušet stříkání ze džberové stříkačky, děla a z vysokotlakého čerpadla. Vzhledem k teplému počasí se i vzájemně osvěžily :-). S ukázkami na všech stanovištích pilně pomáhal Martin.
A tak nám v této milé společnosti utekly víc než dvě hodiny a s pocitem, že jsme žádosti o ukázku vyhověli, jak nejlépe umíme, jsme se vrátili zpátky na stanici do Vacova.

Tak trochu jiný trénink…

Minulý týden k nám dorazila zpráva z Benešovy Hory, že noční soutěž se díky nejasnému vývoji opatření proti Covidu ruší. A to jsme se tolik těšili. Situaci samozřejmě chápeme a okamžitě jsme pro děti začali vymýšlet záplatu na smutné tvářičky.
Jako první satisfakce byl netradiční trénink, a to s naší zásahovou Tatrou. Nesešli jsme se na tréninkové louce, ale sraz jsme měli na “Šárech”, kam s Tatrou přijel strojník Vašek Samec s velitelem jednotky Mírou Molitorem. Děti měly možnost si Tatru prohlédnout, obléknout si dýchací přístroj, vzít si do ruky tu “velikou” sekyrku. Míra zodpověděl všechny otázky a děti vyzkoušely stříkání z vysokotlakého čerpadla. Vzhledem k tomu, že bylo krásné letní počasí, tak se děti vodou vzájemně osvěžily, což pro ně byla ohromná zábava. Máme radost, že se aktivně zapojili i někteří rodiče a podvečer jsme si společně krásně užili. Třešničkou na dortu bylo svezení tím opravdovým hasičským autem. Sice bylo krátké, ale i tak to byl ohromný zážitek. Děkuji tímto Mírovi, Vaškovi i Petrovi, kteří si udělali čas se dětem věnovat.

Pomoc Moravě

Ve středu odjíždí čtyři členové naší zásahové jednotky pomáhat oblastem zasaženým tornádem.
Rád bych je zde zmínil jmenovitě: Martin Kaskoun, David Makas, Jaroslav Pšenička ml., Václav Samec.
Věřím, že kluci budou reprezentovat náš sbor a pomůžou tam kde je potřeba, v místě události. Všichni jmenovaní jsou náležitě proškoleni a osvědčili se i u zásahů. Vybavili jsme je vším co by mohlo být potřeba. Držme jim palce!
Děkujeme všem, kteří podpořili a podporují náš sbor, jednotku a darem se podílí na pomoci Moravě. A hlavně:
Chlapi děkujem!

První trénink

Po roční pauze jsme se moc těšili až nám počasí dovolí a začneme se scházet a trénovat. Okrsková soutěž se díky covidové situaci nekonala, tak jsme se začali scházet v červnu. V přípravce máme několik nových dětí, které už se nemohly dočkat. Stejně tak jako ty větší, hasičema již ostřílené děti, kterým už se po hasičině také stýskalo. Na tréninky s námi chtějí chodit i děti, které mladším dětem už odrostly a zapojují se jako zkušení pomocníci u přípravky, což mě velice těší a pomáhá. A tak se pravidelně scházíme, trénujeme bez ohledu na to, jestli se soutěže budou konat a nebo né. I tak nás to moc baví a máme se fajn.
První trénink jsme měli zpestřený, neboť po několika letech měníme naše žlutá trička za sportovní dresy. A jací jsme fešáci můžete vidět na fotkách.

Čištění koupaliště 2021

Poslední květnovou sobotu se několik členů sboru vypravilo do Campu Rohanov za účelem vyčištění koupaliště. Tentokrát tato akce proběhla ve spolupráci s hasiči z Benešovy Hory. Ti čistili dopravním vedením s PS 12, naši kluci vedením s CAS 20.
Přestože je konec května, tak to byla díky koronavirové pandemii jedna z prvních letošních pracovních akcí sboru. Zásahová jednotka si ke konci května připisuje 6 výjezdů. Pevně doufáme, že se vše pomalu a jistě vrátí do normálu a naše činnost se obohatí jako jsme tomu celé roky zvyklí.

Den hasičů


© 2020 Obec Všechovice

Na 4. květen připadá svátek sv. Floriána, patrona hasičů. Dnes je tedy Den hasičů, a proto je důvod pozdravit hasiče našeho sboru a poděkovat jim za odvedenou práci.
Zároveň věnujme tichou vzpomínku našim zesnulým členům. V našem sboru byl jediným nositelem Řádu sv. Floriána, v loňském roce zesnulý, nejstarší člen sboru a svou osobností nenahraditelný pan JOSEF UHLÍŘ st. Jedná se o jedno z nejvyšších hasičských vyznamenání.
Životopis sv. Floriána

Stavění máje 2021

Stejně tak jako loňský rok, kvůli vládním nařízením týkajících se Covidu 19, proběhlo stavění májky komorně. Několik členů našeho sboru se sešlo a postavili májku. Bohužel vše proběhlo bez diváků a ohně s opékáním buřtů pro veřejnost, ale důležité je, že i naší obec zdobí krásná májka.

Podejme pomocnou ruku malému Vašíkovi

Vážení dovolte mi Vás jménem SDH Neznašovy v krátkosti seznámit s tíživou životní situací našich dvou členů Andrey a Václava. Oba jsou již dlouhou řádku let aktivními členy našeho sboru. Reprezentují náš sbor na hasičských soutěžích a hlavně pomáhají našim spoluobčanům při mimořádných událostech i mimo ně. Bohužel se nyní karta obrátila a pomoc potřebují právě oni.
Jejich syn Vašík byl až do svých 21 měsíců věku naprosto normální kluk, který si užíval života plnými doušky a rodičům dělal jen radost. Bohužel 14.12.2020 se rodině obrátil život naruby. Vašíkovi byla diagnostikována akutní leukémie. Okamžitě byla započata léčba ve FN Plzeň. Po celou dobu ho doprovází v nemocnici jeho tatínek Vašek. Maminka Andrea se stará o Vašíkovo sestřičku Andrejku. Ta se narodila pouze týden před tím, než Vašíkovi byla diagnostikována tato závažná nemoc. Z toho vyplývá, že rodina ze dne na den přišla o podstatnou část příjmů do rodinného rozpočtu. Proto jsme se rozhodli založit veřejnou sbírku a bankovní, na který může kdokoliv přispět jakoukoliv částkou a pomoci tak rodině v této tíživé situaci. Vašíkova léčba je a bude časově i finančně velmi náročná.
SDH Neznašovy děkuje za přečtení těchto řádků a případnou finanční pomoc rodině.

Číslo bankovního účtu pro zaslání příspěvku je 2401949400/2010

Za SDH Neznašovy
starosta
Jan Hošek

Zrušení hasičského plesu

Když jsme před rokem zveřejňovali informaci, že rušíme náš, lidmi tolik oblíbený hasičský ples, nikoho z nás by ani ve zlém snu nenapadlo, že za rok budeme zveřejňovat informaci stejnou. Bohužel je tomu tak. Nepříznivý vývoj pandemie Covid-19 ovlivňuje naše životy snad na každém kroku a na kulturní akce musíme ještě na čas zapomenout. Přejeme všem v této nelehké době především hodně zdraví, trpělivosti, optimismu a budeme se těšit na 19. březen 2022, že Vás budeme moci s kapelou Scéna přivítat na XIII. hasičském plese.

Pro připomenutí přidáváme pár fotografií z let minulých.