Category: Sport

Memoriál Václava Maurice 2022

Poslední červencová sobota patří už několik let hasičům z Benešovy Hory, kteří na počest svého aktivního člena pořádají jeho Memoriál, formou dětské noční soutěže, letos již 16. ročník. Přijiždí sem družstva dětí z různých koutů a dokonce už několik let i z Moravy. Tuto soutěž velkého jména si nenechají ujít ani děti z Vacova.

Jako na každé soutěži zahajují družstva přípravek. Tentokrát byly 2, vacovská a letos poprvé přípravka z Dolan. Obě družstva se snažila, pohled na tyto malé dětičky lahodí oku snad každého diváka. Proto také všichni sklidili velký potlesk. O kousek lepší byla ta vacovská, ale šikovní byli všichni.

Pak přišla na řadu kategorie mladších dětí. V té se utkalo 8 družstev. Vacovské děti skončily na pátem místě s časem 22,65 na levém proudu a s časem 20,07 na pravém proudu.

V kategorii starších se utkalo 13 družstev. To naše skončilo také na pátém místě s časem 19,43 na levém proudu a 20.23 na pravém proudu.

Tato kategorie už soutěžila za úplné tmy. Po skončení proběhlo vyhlášení výsledků a jako každým rokem jsme shlédli krásný ohňostroj. Poté někteří odjeli domů a někteří přespali ve stanech.

Měsíc srpen bude pro děti soutěžně v rámci ŠHL bohatý. Čeká je soutěž v Poříčí, ve Vacově a v Dolanech.

Veterán pohár Sudslavice

V příspěvcích poslední doby jsou zmiňovány soutěže Šumavské a Podboubínské hasičské ligy. Tento příspěvek bude z úplně jiného soudku.

V sobotu jsme se totiž zúčastnili veteránského klání v Sudslavicích Pod lípou. Vzhledem k tomu, že tato soutěž je limitovaná věkem, mohou se zúčastnit pouze 2 soutěžící mladší generace. K tomu se přidaly dovolené, pracovní povinnosti a jiné aktivity sboru a v průběhu týdne to vypadalo, že budeme muset účast oželet, což se nám nechtělo. Ale nakonec se podařilo dát družstvo dohromady a nic nebránilo vyrazit. Vypomohl nám pan Jaroslav Kubát z SDH Přečín, za což mu patří velké poděkování. Dalším překvapením bylo, že nás neodmítl Míra Sedláček a po 20 letech se znovu postavil na start. Poděkování patří i Lucii Ševčíkové, která přijela vypomoct rovnou ze soutěže z Novosedel, kde vypomáhala družstvu žen. Takže si Lucka za jedno odpoledne připisuje dva dobré skutky pro SDH Vacov.

Hlavní aktéři Petr Škopek a Víťa Ševčík tuto soutěž pojali doslova veteránsky a vše, včetně dopravy, připravili ve stylu retro. Mašina PS 8, zásahový sací koš, konopné hadice, kohoutový rozdělovač…

Celkem se zúčastnilo 12 družstev. A musím podotknout, že to naše bylo opravdu vyjímečné. Po odstartování se odběhlo na základnu a vše probíhalo jak mělo. Víťa dokonce mašinu startoval až na základně, přestože pravidla dovolují startování před výstřelem. Všichni ostatní běželi k nastartované mašině. Tato soutěž je vyjímečná i tím, že se voda saje z potoka. Pan Kubát ponořil koš do potoka, mašina ze začátku prskala, ale po chvíli začala tlačit vodu do vedení. K rozdělovači došla celkem rychle, ale pak k proudům už to bylo pomalejší, protože céčkové konopné hadice zároveň posloužily jako zavlažování louky. Ale k terčům se dostala a Adam s Vaškem sestřelili. Čas nebyl hodný vítězství, ale v tomto případě vůbec nejde o to, kdo bude první. Jde o účast a o to, užít si to. A v případě vacovského družstva se toto opravdu povedlo na 100 %. Potěšili se i oči diváků, kteří po celou dobu okukovali vybavení, mašinu i auto. Po odběhnutí jsme shlédli ještě dva exhibiční útoky s mašinami Bohumil Mára ze čtyřicátých let minulého století.

Po této přehlídce následovalo vyhlášení výsledků. Jak již bylo výše zmiňováno, náš čas nebyl hodný vítězství, umístili jsme se až u konce, ale né poslední. Poté se vyhlašovaly 3 speciální ceny. Ocenění převzala nejstarší účastnice, pak nejstarší účastník a 3. speciální cenu si šlo přebrat právě družstvo Vacova, za retro vybavení, ošacení a dopravu. A to bylo to vítězství, které si účastníci náležitě užili a ještě určitě užijí až půjdou ztrestat výhry. Po úplném závěru jsme sbalili saky paky, Petr nastartoval hundrtku, VÍťa našlápnul fichtla a více než spokojeni jsme vyrazili zpátky do Vacova.

Hasičský den i noc

Hasičský den se konal v Novosedlech, kde proběhl druhý ročník Šumavské hasičské ligy. Této soutěže se zúčastnila obě družstva holek. Vzhledem k tomu, že prázdniny a dovolené jsou v plném proudu, je někdy složité postavit družstvo ve stálé sestavě. Družstvu našich „mladých nadějí“ pomohla Lenka Roučová a Katka Nováková. Druhému družstvu žen pomohla Radka Švarcová (Ševčíková) a po 12 letech se na startovní čáru postavila i její mamka Lucka Ševčíková. I po tak dlouhé pauze se postavila k dvoulitrové mašině a bravurně se s ní popasovala. Zajímavé bylo, že obě „holky Ševčíků“, si prvně zaběhly společně v jednom družstvu, přestože mají za sebou už dlouhou soutěžní kariéru. A jak to v Novosedlech dopadlo? Stejně jako v Budilově, mladší ženy obsadily druhé místo a jen o vlásek za nimi skončilo družstvo žen s označením A.

Chvilka odpočinku a večer se odjíždělo do Radhostic na Noční soutěž, která byla součástí Podboubínské hasičské ligy. Tam už vyrazilo jen jedno družstvo žen, s označením B. Umístění bylo opět pěkné, skončily na 3. místě.

O své body zde bojovalo i družstvo mužů. S výsledným časem 21,57 obsadili 5. místo ze 14 týmů. Přestože soutěž trvala do pozdních nočních hodin, do Vacova se odjíždělo s velkou spokojeností.

Soutěž Budilov

Začátek července již tradičně patří každým rokem hasičské soutěži v Budilově. Místní hasiči tomuto věnují celý den a soutěž je vždy perfektně po všech stránkách připravená s veškerým zázemím, které jim mnohé sbory, včetně toho našeho, mohou jen závidět.

Tento hasičský den zahájily děti a jejich soutěž v rámci Šumavské hasičské ligy. Jako první se na start postavila družstva přípravky, sešly se 4, takže konkurence byla. Ta naše jela ve velkém oslabení. Je čas prázdnin, dovolených a do toho přišla ještě ráno teplota jednoho závodníka. Ale i v provizorním složení děti zabojovaly a časem 36,92 si vybojovaly 2. místo.

V kategorii mladších a starších dětí se tolik družstev nesešlo, tudíž se jelo dvoukolově. Našim dětem se povedl lepší útok v prvním kole a ten jim také zajistil 2. místo časem 21,64 s. Takže oběma družstvům se při závěrečném vyhodnocení blýskaly stříbrné medaile na krku a v očích radost z povedených útoků. Jejich snažení stejně jako v loňském roce ocenil dědeček Vašíka Nového pan Jaroslav Gabauer, který dětem věnoval finanční částku a sáček plný dobrot. Za to mu patří naše velké poděkování.

Po dětech přislo na řadu veteránské klání. Jednoduše a výstižně řečeno – pastva pro oči. Útoky s mašinami PS 8, dokonce i jednoválcovou stříkačkou Flader! a jeden s „márovkou“, rozhazování hadic z kotoučů na dráze, startování mašiny až po odstartování, pamětníci ví, o čem je řeč. Takto vypadaly požární útoky v době našich rodičů a prarodičů. Obdivuhodné je, že na startu stojí závodníci, kterým je 70, 80, ale i přes 80 let. Nejstarší závodnice letos oslaví 71. narozeniny. Krásné a dojemné zpestření celého dne.

Po tomto přišla na řadu Podboubínská hasičská liga. Odstartovala mužská kategorie. A tam nás reprezentovali naši kluci. Útok byl velmi hezky rozběhnutý, sliboval i hezký čas, ale…… Nezapojené béčko do rozdělovače. Takže ubrat vodu, zapojit a znovu, ale kluci sportovně dokončili, i když čas 31,23 stačil jen na 12. místo. Nevadí, snad příště ……

Po mužích přišly na řadu ženy. Počasí bylo velmi nespravedlivé, protože právě holkám, a to všem družstvům, začalo hodně pršet. Na start se postavilo 9 družstev, z toho 2 z Vacova. Naše nové mladé naděje a do dresů se znovu oblékly i holky, které několik let velice úspěšně hájily barvy Vacova. Ale v současné době jim pracovní a mateřské povinnosti dovolí si zaběhnout jen občas. Mladé družstvo zaběhlo s krásným časem 21,79 a druhé družstvo s časem 24,27. A výsledek? Krásné 2. a 3. místo.

A jak zhodnotit celý tento hasičský den? Účast 5 družstev, z toho 4 medailové umístění, dobrá nálada po celý den, co víc si můžeme přát. Snad se takto budeme moci chlubit po celou soutěžní sezónu.

Soutěž Bohumilice

V sobotu 25.6. se v Bohumilicích rozběhl seriál soutěží Podboubínské hasičské ligy. Od nás vyrazily nejen ženy, ale tentokrát i družstvo mladých mužů, kteří PHL běhají. Tato soutěž se odehrála hasičským rozstřelem. Najednou na dvou dráhách, vyřazovacím způsobem, vítěz postupoval do dalšího kola. Holky v prvním kole zaběhly v krásném čase 20,35 na pravém proudu a 20,65 na druhém proudu. Postoupily do dalšího kola proti Radhosticím, kde došlo k zaváháni na sání, voda se tím zpozdila a holky v tomto kole vypadly. Celkově skončily na 4. místě z 8 týmů. Kluci nastoupili proti Výškovicím. Zaběhli v krásném čase 17,19 na levém proudu a 17,35 na pravém proudu, ale bohužel nepostoupili a celkově obsadili 6. místo z 9 týmů. Obě družstva zaslouží velkou pochvalu a doufejme, že se jim bude takhle dobře dařit i na dalších soutěžích.

Soutěž Nišovice

V sobotu 18. 6. 2022 se rozběhl seriál soutěží Šumavské hasičské ligy. Svou prémiéru zde mělo naše družstvo žen. Jsou to slečny, které odrostly kategorii dětí a přibraly k sobě dvě nové hasičky, Kačku a Danielu, kterým byla donedávna hasičina cizí. Ujala se jich a trénuje s nimi Katka Nováková, které patří velké poděkování. A tak jejich ani né roční Matyášek tráví s hasičkama dost času. Koneckonců, co se v mládí naučí …….

Holky rozběhly hezký útok s výsledným časem 24,97. Pravý proud atakoval terč v čase 22,75 s. A výsledkem bylo krásné 3. místo. Za což si zaslouží velkou gratulaci. Vyzkoušely si poprvé dospělou trať, která je o dost delší než ta dětská. Důležité je, že mají chuť a elán. Je jasné, že musí hodně trénovat, aby se sehrály, vypilovaly slabá místa, ale jsou to bojovnice a určitě o nich ještě hodně uslyšíme. Přejeme jim, hodně zdaru, štěstí a spoustu hezky společně strávených chvil na poli hasičském.

Soutěž Dřešín

V neděli 12. června se naše starší děti vypravily do Dřešína na soutěž v rámci Strakonického poháru. Jako vždy byla účast dětských družstev bohatá, zúčastnilo se celkem 32 týmů, přípravka, mladší děti, starší děti.

V kategorii starších bylo 14 týmů a naše děti obsadily 9. místo s časem 23,25 s. Druhý proud byl rychlejší, sestřelil terč v čase 20,15. Soutěžilo se na jednotnou mašinu PS 12 se širokými hadicemi a na 2 pokusy. Tyto starší děti nastoupily na startovní čáru po roční pauze a v úplně nové sestavě. Některé z nich jsou úplní nováčci. A tak jim všem přejeme, ať se časy sestřiků jen lepší a hlavně ve zdraví se vždy vrátí zpátky.

Okrsková soutěž 2022

Krásné slunečné ráno slibovalo hezký den. A kdo přijel do Benešovy Hory na soutěž okrsku Vacov, určitě nelitoval. Perfektně připravená soutěžní dráha, bohaté občerstvení a spoustu natěšených hasičů, nejen na hasičský útok, ale i na setkání s kamarády. Celkem se sjelo 17 družstev, soutěžilo se od kategorie přípravka až po seniory. Někomu se to povedlo líp, někomu hůř, ale důležité je, že všichni dokončili a hlavně bez úrazu. Na závěr celé soutěže předvedli hasiči z Přečína (detašovaná zásahová jednotka Mlýn) útok bez mašiny. Ač to zní neuvěřitelně, i s traktorem se nechá hasit. Čerpadlo hnané náhonem a podvozek s cisternou plnou vody znalci technických fines jistě ocenili. Byla to zajímavá  ukázka a zároveň hezká tečka za celým soutěžním kláním. Poté proběhlo celkové vyhlášení výsledků a společné posezení, které pak ještě určitě pokračovalo v každé vesnici. Fotografie z celé akce si můžete prohlédnout v naší galerii. Za fotodokumentaci celé soutěže a krásné fotky děkujeme Anně Havlové.
A co říci závěrem? Děkujeme všem, kteří soutěž a vše kolem ní připravili, děkujeme sponzorům a děkujeme vám, hasiči, že jste tak v hojném počtu dorazili a těšíme se zase za rok ……

Soutěž okrsku Vacov

V roce 2019 se naposledy rozběhla po dráze na Javorníku soutěžní hasičská družstva okrsku Vacov. Tuto sobotu v 10:00 se konečně rozběhnou znovu, tentokrát na dráze v Benešově Hoře. Z Vacova dorazí poměřit síly celkem 8 družstev. Tak nejen nás přijďte v sobotu podpořit a zafandit a užít si hezký den s hasiči.