Category: Sport

Vyhlášení Podboubínské hasičské ligy

Na sobotní večer bylo naplánované vyhlášení Podboubínské hasičské ligy v sále ve Štítkově. Mezi vyhodnocenými byla i tři naše družstva dospělých. Letos proběhl již 10. ročník PBHL.

V kategorii žen se letos utkalo 8 týmů. Až do poslední soutěže v Radhosticích nebylo jasné, jak to mezi našimi holkami dopadne. Přestože družstvo mladých s označením “B” v Radhosticích zvítězilo, na bednu to nestačilo. Celkově 4. místo. O rozdíl pouhého jednoho bodu je děvčata s označením “A”  předběhla a skončila na místě 3. Zúročila svou již několikaletou zkušenost. Umístění bylo asi trochu zklamáním pro “béčkařky”, protože loni jako nováčkové ligy zvítězili, ale braly to sportovně, s úsměvem na tváři. Holky z áčka vybojovaly 3. místo i s tím, že se první soutěže nezúčastnily, tudíž nebodovaly. Holky z béčka se zúčastnily všech 6 soutěží, ale na jedné měly neplatný pokus, tudíž také nebodovaly.

Velkou radost nám udělali kluci. Pár sezón už odběhli a né pokaždé se dařilo tak, jak by si přáli. Ale nevzdali to, dokázali oslavit i né zrovna nejlepší výsledek a co je důležité, vytvořili si skvělou partu kamarádů. Letos se do toho obuli, pravidelně trénovali a začalo se dařit. Na poslední soutěži minulý týden v Radhosticích se dostali pod 20 vteřin, což jim udělalo velkou radost. Celkově skončili na 4. místě ze 14 týmů. Od třetího místa je dělilo 5 bodů, zúčastnili se všech soutěží. Věříme, že letošní umístění pro ně bude motivací do příští sezony. Přímo na místě dostali pochvalu, stejně tak i děvčata, od Míry Molitora, který celé vyhlášení uváděl.

Holky a kluci, přijměte od vedení sboru velkou gratulaci a poděkování za reprezentaci našeho SDH a obce Vacov.

Soutěž Radhostice

V sobotu se naše družstva vypravila do Radhostic na poslední soutěž. Přálo jim nejen krásné, letní počasí, ale dařilo se i na dráze. Naše mladé holky s označením B skončily na 1. místě a po roce opět přivezly do Vacova obrovský putovní pohár, který tam loni vyhrály holky z áčka. Předvedly velmi krásný útok, oba proudy byly velmi vyrovnané, terče byly sestříknuty v časech 19,13 a 19,10. Takže 1. místo opravdu zasloužené. O krůček za nimi skončily holky z áčka s časem 19,48. Dařilo se i klukům, i když jejich čas stačil na 5. místo ze 14 týmů. Pravý proud sestřelen v čase 19,01, levý 19,61. Kluci se na poslední soutěží dostali pod 20 vteřin, z čehož měli obrovskou radost. Po skončení pokračovala venkovní párty, kterou si naše omladina podle vyprávění opravdu užila.A jak to všechno zamíchá s bodovým ohodnocením a jak letošní ročník dopadne se dozvíme příští sobotu ve Štítkově, kde proběhne celkové vyhlášení 10. ročníku Podboubínské hasičské ligy.

Soutěž Bohumilice

Sobotní odpoledne tohoto víkendu opět patřilo hasičské soutěži dospělých. Tentokrát se družstva sjela do Bohumilic, kde proběhl předposlední souboj Podboubínské hasičské ligy. Naše družstva odjela tři. Nejlépe se vedlo družstvu žen A, které obsadilo 2. místo s časem 20,83. Od prvního místa je dělilo opravdu málo. Holkám z béčka se útok úplně nepodařil, jak by si přály. Problém na levém proudu a čas 28,04 je odsunul na 7. místo a v celkovém pořadí z 3. místa. A tak se přístí týden na poslední soutěží utkají s holkama z áčka o 3. místo. Ani klukům se nedařilo tak, jak by potřebovali. Tady byl problém na sání a čas 21,30 stačil na 6. místo. Uvidíme příští týden v Radhosticích, jak to letos vše dopadne.

Dolany a Svatá Maří

V sobotu jsme se vydali do Dolan na předposlední letošní soutěž. Po zahájení šla jako první na start družstva přípravky, a to vacovská a budilovská. První skončily naše děti, a tak si s velkou radostí domů odvážely další zlatou medaili na krku. Následovala kategorie dětí mladších. Utkalo se celkem 7 družstev. Našim dětem minulou sobotu nešťastně uteklo první místo, ale tentokrát si ho utéct nenechaly a zvítězily s časem 17,91 s. Vyrazily s námi i děti z Přečína, které obsadily krásné 3. místo s časem 23,02. V kategorii dětí starších se utkalo 5 družstev. Naše družstvo jelo neúplné, k tomu jedna z proudařek jela po tréninku se zraněním, a tak to stačilo na 3. místo s časem 17,59. Ale celkově si stále drží prvenství v tabulce.

Poslední soutěž nás čeká 23. září v krásném zámeckém parku v Žihobcích a až do úplného konce to bude velmi napínavé. Po skončení soutěže v parku proběhne celkové vyhlášení letošního ročníku ŠHL.

Odpoledne soutěž v Dolanech pokračovala pohárovou soutěží. Tam vyrazila naše omladina. Družstvo žen s označením B zvítězilo s časem 21,39 s a krom poháru za 1. místo vyhrály hlavní cenu v podobě živého jehněte. A to ve Vacově ještě nebylo. Kluci skončili na 4. místě s časem 21,87 s.

A aby toho málo nebylo, večer všichni vyrazili na populární noční soutěž do Svaté Maří. Přibrali k sobě ještě holky z áčka. Tam ale už počasí nepřálo a většina týmů běžela v dešti.

Kluci rozběhli pěkný útok, ale s časem 22,31 to stačilo na 7. místo, z 20 týmů, což bereme za  pěkný výsledek. V kategorii žen se utkalo 9 družstev. Na této soutěži pravidla říkají, že i ženy musí běžet na 3 B, což je pro ně o dost delší vedení. Ženy A skončily na 6. místě s časem 28,36 a našim mladým děvčatům se nedařilo jako jsou zvyklá a tentokrát z toho byl neplatný pokus. Příští týden všichni dospělí pojedou na předposlední soutěž PBHL do Bohumilic.

Dětská soutěž ŠHL Horní Poříčí

Na sobotu 19. srpna byla plánovaná soutěž v Horním Poříčí. A tak se naše děti vydaly do okresu Strakonice vybojovat tolik potřebné body. Počasí bylo opravdu srpnové. Nejdříve svůj útok předvedla přípravka. Tentokrát jen jedna, ze Střelských Hoštic. Mladší děti se tentokrát vypravily pod vedením Vendy Gregrové a Michala Roučky, za což jim moc děkujeme. Děti předvedly velmi rychlý útok s časem 16,82 na pravém proudu a 17,69 na levém proudu. Bylo by to suverénně první místo. Ale…,  letos se prvně na soutěžích běželo dvoukolově. Kvůli druhému pokusu, který se nepovedl a byl z něj pokus neplatný, skončily na 2. místě. Krásné umístění, ale mohly zkusit, jak chutná vítězství. V kategorii starších se utkalo 5 družstev. První pokus našich se opozdil a skončil s časem 22,58. Na rozdíl od mladších dětí, těmto dětem druhý pokus pomohl a dokončily v čase 16,51. Řeklo by se, jak krásný čas to je, ale stačil na 3. místo. Starší děti dosahují opravdu krásných časů.

A kam za týden? Sjedeme jen kousek z kopce, do Dolan. Kde se koná předposlední soutěž letošní sezony. Takže třenice o body bude čím dál napínavější.

Tentokrát i nesoutěžní víkend

Na jedné straně se soutěžilo a na straně druhé se utužovala parta, která k hasičině bezpodmínečně patří. Naši kluci vyrazili na vodu, a to na celý víkend. V pátek ráno je Pavel Samec odvezl do kempu u Českého Krumlova, odkud 2 dny sjížděli řeku Vltavu a v neděli je Vašek Samec přivezl domů. Zažili počasí teplé i studené, slunečné i deštivé, ale to na dobré náladě nic neměnilo a kluci si víkend náramně užili.

Naše mladé holky slavily narozeniny, a to dokonce dvou hasiček. Jedny narozeniny byly krásné, 18. a ty druhé…, také mladé. Takže Anet a Vendy, jménem sboru vám oběma přejeme vše jen to nejlepší. Fotka je důkazem, že to byla oslava opravdu hasičská.

Své zástupce jsme měli i na Stachách, kde probíhaly oslavy 20. výročí otevření Pošumavského hasičského muzea.

Noční soutěž Benešova Hora

Je již tradicí, že poslední červencový víkend patří dětské noční soutěži v Benešově Hoře. Bylo tomu tak i letos, kdy proběhl již 17. ročník Memoriálu Václava Maurice. Na tuto soutěž se sjíždí soutěžní družstva nejen z okolí, ale i z různých okresů a dokonce i z několika míst Moravy. Takže konkurence byla opravdu velká.

Počasí trochu strašilo zataženými mraky, ale nakonec ustal i nepříjemný vítr a soutěž proběhla za teplého večera. Družstva přípravky tentokrát nebyla, a tak po zahájení začala kategorie mladších dětí. V té se utkalo 11 družstev. Vacovské děti šly na řadu jako čtvrtí a předvedly velice pěkný a rychlý útok. Levý proud byl nastříkán v čase 18,68, pravý 19,85. Prostřik tam byl, ale přesto naše děti skončily na krásném druhém místě, z čehož jsme měli všichni obrovskou radost. Pod svými křídly máme i děti z Přečína. Ty letos absolvovaly svou druhou soutěž. Skončily na 6. místě s časy 22,76 a 23,44. Děti netrénují pravidelně, tak i šesté místo bereme za pěkné umístění. Na zaslouženém 1. místě skončily děti z Černína, okres Znojmo. Na noční soutěž letos tito hasiči přijeli prvně, a to z takové velké dálky, tak už jen proto měli vítězství zasloužené s časy 18,10 a 18,25.

Po skončení proběhlo vyhodnocení a na řadu přišla kategorie dětí starších. To už byla litá tma. Na start se postavilo celkem 10 družstev. To naše vacovské tentokrát nemělo tolik štěstí, jako ve dvou předchozích soutěžích a skončilo na 7. místě s časy 18,35 a 20,88. Ale děti to braly sportovně. Po vyhlášení této kategorie přišel na řadu již tradiční ohňostroj a bylo ukončeno. Jako vždy byla soutěž perfektně organizačně připravena, nejen soutěžně, ale i bohatým občerstvením.

Soutěž JČHL Budilov

Podboubínská hasičská liga má sice pauzu, ale ženské áčko vyrazilo do Budilova, kde se konala soutěž Jihočeské hasičské ligy. Holky chtěly poměřit síly v jiné konkurenci a opět nezklamaly. Povedený útok s časem 19,86 a celkově 5. místo ze 14 týmů je skvělý výsledek.

Noční Radhostice

A teď se vrátíme zpět k soutěžím Podboubínské hasičské ligy. Její další soutěž proběhla také v sobotu, ale večer, v Radhosticích. Z Vacova vyrazilo opět velké zastoupení. Dvoje ženy a kluci, kteří se vrátili ze Sudslavic. Vzhledem k tomu, že se jednalo o noční soutěž, tak se čekalo, až udeří úplná tma. Začalo se mužskou kategorií. Naši kluci rozběhli velice hezký a rychlý útok, který sliboval pěkný výsledek. Ale… Na pravém proudu byla proudnice zřejmě zapojena jen na jeden zub a slabý tlak vody prostě terč nerozsvítil. Následovalo velké zklamání, vztek, pocit viny. Ale i N – neplatný pokus k soutěžení patří. Lépe se dařilo oběma družstvům žen. Starší holky s označením Vacov A si letos poprvé a časem 20,88 vychutnaly pocit vítězství a hned za nimi, na místě druhém, s časem 22,57 skončilo družstvo s označením B. Po vyhlášení výsledků se pokračovalo a začala noční párty. Stejně tak jako v Budilově, i tady jsme měli své zástupce.

Teď bude následovat více než měsíc pauza. Pokračovat se bude 26. srpna na noční soutěži ve Svaté Maří.

Veterán pohár „Pod památnou lípou“ v Sudslavicích

V tomto příspěvku opustíme soutěže Šumavské i Podboubínské hasičské ligy a přeneseme se do Sudslavic Pod lípu na již tradiční Veterán pohár. Po loňském úspěchu byla letošní vacovská výprava o level výš. Jak již na našich stránkách bylo zmiňováno a určitě ještě bude, dostali jsme do péče Tatru 805, která kdysi dávno patřila hasičům z Čábuz. Po spoustě strávených hodin v čábuzské hasičárně se podařilo Tatru zprovoznit na platnou technickou prohlídku. Za to patří obrovské poděkování klukům Ševčíků, Víťovi a Adamovi. V Čábuzích se našlo krom Tatry spoustu historických pokladů, které již použili kluci na půlnoční překvapení na hasičském plese a teď do Sudslavic. V letošním roce jsme vyrazili v nově složeném týmu, nutno podotknout, že výběr byl dobrá volba a co je důležité, všichni zúčastnění si to parádně užili. Další novinkou bylo, že vyrazily dokonce týmy dva. Druhé družstvo ani náhodou nesplňovalo věk veteránů, ale mladí kluci si chtěli vyzkoušet tento retro útok s mašinou PS8. Při nástupu družstev dal starosta SDH Výškovice prostor k vyjádření ostatním týmům a k naší radosti byli kluci puštěni do soutěže. Přestože počítali, že půjdou mimo pořadí. První šli svůj útok předvést ti “starší”,  doplněni o dvě hasičky a Marka Slámu z SDH Rohanov. Jako loni, konopné hadice, kohoutový rozdělovač, bojové proudnice. Letitým konopným hadicím trvá hezky dlouho než pustí vodu po vedení k terčům, ale nevadí, nezávodili jsme s časem, ale o úspěšné dokončení. A to se povedlo.

Posléze nastoupilo mladé družstvo s označením Vacov eMSís, jejich družstvo doplnila, a nutno říct že i pozvedla, milá a krásná hasička Lucka z SDH Rohanov. Na cestě na start jim “Mesy” zatroubil na hasičskou povelku, trénoval sice jen cestou do Sudslavic, ale nátisk každopádně má. Hezky rozběhlý útok s již namočenými hadicemi o hooodně zpomalila nemalá díra na céčku, přes kterou voda prostě k proudnici nešla. Kluci se nevzdali, v zápalu boje vymysleli, jak si poradit, zaimprovizovali a terč nastříkali. Za což si od diváků vysloužili velký aplaus.

Při vyhlašování výsledků jsme obsadili konečná pořadí, ale nevadí. Jak bylo výše zmíněno, o to v našem případě vůbec nešlo. Byla to exhibice, kterou si užili soutěžící a podle reakcí i diváci. Stejně jako v loňském roce jsme přebrali zvláštní cenu za retro vybavení, ošacení, obutí a samozřejmě za Tatru 805.

Přestože jsme se vydali bez jakéhokoliv tréninku a příprav, ty proběhly až na místě, tak si celé odpoledne všichni náramně užili a nápady na další aktivity a vylepšení padaly jeden za druhým.