Sekce: Sport

Soutěž Žihobce

V sobotu 24. 9. se sjela dětská hasičská družstva do Žihobec na poslední hasičskou soutěž v seriálu Šumavské hasičské ligy a zároveň na celkové vyhlášení ligy.

Jako vždy začala kategorie přípravka, ta vacovská tentokrát neměla konkurenci. Přestože poslední dobou nepřálo počasí a zdraví dětí tomu, abychom trénovali, i tak děti předvedly hezký útok a staly se vítězi nejen soutěže, ale i ligy.

Další kategorií byly děti mladší. Vacovští skončili na druhém místě nejen v soutěží, ale i v celkovém hodnocení. Tým dětí z Budilova nám byl celou sezónu velkou konkurencí a i na poslední soutěží ukázal, že jsou zkrátka lepší. Ale naše děti byly bojovníci, snažily se, zúčastnily se všech 6 soutěží ligy a s druhým místem jsme všichni spokojeni.

V kategorii starších dětí Vacov také nastoupil. Tento tým je nově složený a občas měl problém se všichni sejít. Hlavně o prázdninách. Kvůli tomu musel vynechat i soutěž v Budilově, což jim samozřejmě bodově chybělo. Ale i tak během sezóny dělali velké pokroky ve svých výkonech. Na této soutěži náš tým skončil na 3. místě s časem 19,14 s. a celkově na 6. místě. Svůj rekord si zde zapíše Verča Seidlová na pravém proudu s časem sestřiku 17,98 s.

Všem dětem patří velké poděkování za reprezentaci sboru. I když jsme vyměnili žlutá trička za sportovní dresy, je nás díky počtu družstev a umístění na soutěžích dobře vidět.

Rodičům připravky a mladších dětí patří poděkování za spolupráci a ochotu dovážet děti na tréninky a soutěže.

Odpoledne v Žihobcích pokračovala Šumavská hasičská liga dospělých a poté její celkové vyhlášení. Několika soutěží se zúčastnila i obě družstva žen. Do Žíhobec tentokrát vyrazil tým A a bohužel se nezadařilo a byl z toho neplatný pokus v soutěži a celkově 5.místo. Vacov B se na tuto soutěž nesložil, celkově se děvčata z tohoto týmu pyšní 3. místem.

Tentokrát vyrazili i kluci, kteří se přednostně věnovali soutěžím Podboubínské ligy. V Šumavce odběhli jen 2 soutěže, takže celkové umístění ztrácí na významu.

Tímto jsme letošní soutěžení zakončili. Zazimujeme nářadí, uklidíme dráhu, mašiny odvezeme na potřebný servis a budeme čekat na novou sezónu 2023.

Děkujeme tímto všem soutěžákům, jejich trenérům, vedoucím, rodičům, sboru za finanční podporu a všem, kteří se kolem soutěžní sezony pohybovali a pomáhali. Velké poděkování patří SK Vacov v čele s Ing. Tomášem Novákem, kteří nám letos zajistili sečení hřiště. Za tuto práci děkujeme Standovi Kordíkovi, správci hřiště. A v neposledním řadě děkujeme Josefu Škopkovi za zapůjčení pozemku, kde máme perfektní zázemí pro naše tréninky.

Soutěž Radhostice

Jak již bylo psáno v příspěvku z minulého týdne, v sobotu vyrazila vacovská družstva do Radhostic na poslední soutěž Podboubínské hasičské ligy, která byla zároveň poslední, proto bylo v programu i celkové vyhlášení ligy. A jak to tedy dopadlo???

Velkou radost nám udělala družstva žen, a to obě. Družstvo s označením B, jsou mladá děvčata, která ještě před 2-3 lety soutěžila v kategorii dětí. Letos poprvé nastoupily v kategorii “Ženy”. Od začátku měly velkou chuť soutěžit a to se odrazilo i na výsledcích. Na této soutěži sice skončily na 4. místě ze 7 týmů s časem 24,42 s, ale celkově obsadily krásné 1.místo z 11 týmů. Byl to ten nejlepší možný start do kategorie dospělých, za což jim patří naše obrovská gratulace.

Družstvo žen, s označením A, jsou již soutěžemi ostřílené hasičky. Mateřské povinnosti je ale na nějaký čas na start nepustily. Letos se snaží v rámci možností na soutěže jezdit. V Radhosticích ukázaly, že jim to stále běhá výborně. Vybojovaly krásné 1. místo s časem 19,69 s a do Vacova si přivezly putovní pohár. Celkově v lize obsadily 5. místo z 11 týmů, a to i přesto, že neabsolvovaly všechny soutěže. I jim patří naše velká gratulace. Za pořízené fotky a videa děkujeme Ladislavu Kordíkovi z Horosedel.

Kluci odběhli všechny soutěže ligy. Vydali se i na tu poslední. Na posledních soutěžích si museli půjčovat proudaře. Tentokrát chtěli běžet jako plně vacovský tým, proto jim proud odběhl Martin, který je už od dětství pouze strojníkem. Běžet tedy s proudnicí bez tréninku pro něj byla premiéra, a to se odrazilo na výsledku, doběhli s časem 32,61 s. Ale takto se domluvili a vůbec mu to neměli za zlé. Po celou sezonu se drží ve středu tabulky. Přistupují k tomu tak, že je důležité zúčastnit se a k tomu mít dobrou partu. A to se jim daří, což je vidět na přiložených fotkách a videích. Na této soutěži skončili 8. z 13 týmů a celkově si odvezli 6. místo z 20 zapsaných týmů. Po vyhlášení výsledků následovala zábava s DJ Mluvkou. A tam se kluci zdrželi do nočních hodin.

Tímto je letošní ročník Podboubínské hasičské ligy uzavřený a ještě jednou děkujeme všem týmům za dobrou reprezentaci sboru.

Soutěž Bohumilice

Sobotní odpoledne patřilo v Bohumilicíh Podboubínské hasičské lize, která jde pomalu a jistě již do finále. Z Vacova odjela poměřit síly 2 družstva žen a družstvo mužů.

Družstvo žen s označením “B” si svým útokem pojistilo průběžné vedení v lize. Holky si s časem 20,07 s opět odváží 2. místo z 10 soutěžních týmů. O dvě místa za nimi, tedy 4. místo s časem 23,29 si odváží družstvo žen s označením “A”. Kluci za čas 24,55 s berou 7. místo ze 12 týmů.

A jak to celkově dopadne se dozvíme již příští víkend, neboť v sobotu na dráze v Radhosticích proběhne poslední soutěž ligy a zároveň celkové vyhlášení. Tak držme palce, ať se to všem vacovským týmům povede co nejlépe.

Hasičský den a noc

Jak již bylo zmíněno, v Dolanech patřil sobotní den hasičům. V odpoledních hodinách po dětech přišli na řadu dospělí – soutěž zařazena do Šumavské hasičské ligy. Z Vacova vyrazili poměřit síly holky i kluci. Děvčata i zde pokračují ve svých dobrých výsledcích a odváží si druhé místo ze 4 týmů s časem 23,79 s. Kluci odváží místo páté, z deseti zúčastněných týmů za čas 23,56 s.

Večer obě družstva odjíždí na noční soutěž do Svaté Maří. Tato již tradiční noční soutěž je zařazena do Podboubínské hasičské ligy. Soutěž v kategorii žen se zde netradičně běhá na 3 hadice B, což děvčata neměla natrénováno a navíc se této soutěže nemohla zúčastnit košařka, tak si na tuto pozici půjčovaly hasičku ze Žihobec, za což moc děkují. I tak vybojovaly krásné 2. místo ze sedmi týdnů. Kluci si odváží 8. místo ze třinácti soutěžních týmů s časem 25,45 s. Po skončení soutěže byl odpálen již tradiční, krásný ohňostroj a pokračovala after párty. Za týden se družstva vydají do Bohumilic.

Soutěž Dolany

Sobotní den patřil v Dolanech hasičskému sportu. Dopoledne se zde sjela dětská družstva, která v rámci Šumavské hasičké ligy bojovala o další body do celkového hodnocení. Na start se postavila opět dvě družstva přípravky, Dolany a Vacov. To naše získalo 1. místo s časem 29,25 s, a to z Dolan místo druhé s časem 39,46 s.

Pak přišla na řadu kategorie děti mladších. Utkala se 3 družstva. Dvě z Budilova a z Vacova. Nejprve to vypadalo, že naše děti skončí na 1. místě, ale družstvu Budilova byl umožněn kvůli technickému problému druhý pokus a ten jim zajistil s časem 19,72 první  místo a naše děti opět braly stříbrný post s časem 20,48 s.

V kategorii starších byla konkurence větší, sjelo se celkem 7 družstev. Našim dětem se bohužel přilepila smůla na paty hned po odstartování. Nejprve uklouznutí na základně a pak neovladatelná proudnice na levém proudu plná vody způsobila úraz ruky, který bohužel skončil zlomeninou zápěstí. Verča je již od mala zapálená hasička, pomáhá s dětmi z přípravky, do sestřiku dává vždy všechny své síly. A tak ji přejeme brzké uzdravení. Ale byli to bojovníci, i přes problémy dokončili s časem 31,68 s a 7. místo se přeci také počítá.

Změnou termínu soutěže a konečného vyhlášení ligy v Žihobcích na 24. září budeme mít teď 3 týdny volna a uvidíme, jak to nakonec s celkovým pořadím dopadne.

Dětská soutěž SDH Vacov

V sobotu 20. srpna  jsme pořádali 4. soutěž Šumavské hasičské ligy dětí, která se konala pod záštitou Obce Vacov. Celý týden jsme věnovali přípravám, a proto nebylo divu, že jsme měli smutek na tváři hned po probuzení, kdy se bohužel naplnila předpověď počasí a už od rána a celé dopoledne nám pršelo. Počasí mělo typicky podzimní ráz, déšť, mlhavo, chladno. Ale ani tato skutečnost neodradila týmy a všichni přihlášení dorazili. Celkem se zúčastnilo 12 týmů. Ve Vacově máme pouze tréninkové zázemí, proto jsme si vypůjčili hasičskou dráhu od kluků z Benešovy Hory, za což jim patří naše velké poděkování.

Jako vždy soutěž odstartovala družstva přípravky. Byly dvě. Vacov a Dolany. Zlatou medaili na “domácí” půdě vybojovala přípravka vacovská, ale dětičky z Dolan byly za nimi jen o krůček.

Následovala kategorie mladších dětí a tam se utkaly 3 družstva. Vacovské děti skončily na 2. místě s časem 22,71 na levém proudu a 25,34 na pravém proudu.

Pak přišla na řadu samostatná kategorie, a to Speciál Přečín. Takto je nazváno družstvo dětí z Přečína. Nemohou být zařazeny do žádné z kategorií ŠHL, neboť v této malé vesničce není tolik dětí, aby sestavily družstvo v přislušné kategorii. Takže jsou tam děti od 3 do 14 let, ale co je důležité, že i v tomto věkově různém složení mají chuť závodit a reprezentovat SDH Přečín.

Pak přišla na řadu kategorie starších dětí, a to 6 družstev. Vacovské družstvo obsadilo 2. místo s časem 18,85 na levém proudu a 19,21 na pravém proudu.

Původně bylo v plánu, že soutěž proběhne dvoukolově, ale kvůli počasí jsme tento záměr museli přehodnotit pouze na jedno kolo.

V letošním roce jsme se znovu přihlásili do Ankety Dobrovolní hasiči roku. S tím je spojená roadshow, a tak nás velice potěšilo, že za námi z Brna přijeli se stánkem Ankety. Milé slečny nás seznámily s anketou, zodpověděly otázky a součástí byla i kvízová soutěž o cenu, které se zúčastnilo přes 35 zájemců. Ve stánku nám nabízeli i Poctivou malinovou  limonádu od Mattoni, partnera Ankety.

Soutěž byla kompletně v režii našeho sboru a v letošním roce prvně i včetně občerstvení. Nelehkého úkolu se společně se mnou zhostili Kačka Drábová, Jarka U-u Hadová, Zuzka Hovorková, Šárka Hozmanová, Aneta Makasová, Iveta Narovcová, Katka Nováková, Jolča Švarcová, Lenka Uhlířová, Jirka Kovář, Pepa Pála. Za všechnu odvedenou práci jim moc děkuji.

Za půjčení nezbytného vybavení děkuji Dájovi Bostlovi, Martinu Pšeničkovi, Petru Škopkovi a SDH Žihobce, Mírovi Sedláčkovi za zakoupení párkovače. Na zabezpečení občerstvení se podílel i David Makas, Jára Pšenička, Pavel Samec, Míra Vachel a Vašek Samec, kterému chci zvláště poděkovat za jeho pomoc v průběhu celého týdne.

Touto cestou chci poděkovat sponzorům soutěže, kterými jsou Obec Vacov, Pekárna NoVy Vacov, Nadační fond PROŠTĚSTÍ (manželé Šťastných), Josef Pála, MVDr. Michal Roučka. Poděkování patří celému štábu soutěže v čele s Miroslavem Molitorem, členy Josefem Maránkem, Vladislavem Potužníkem a Michalem Roučkou. Za pomoc s přípravou cen Míše Paterové a Anně Havlové za fotodokumentaci celé soutěže, její krásné fotky si můžete prohlédnout v naší galerii. Zapisovatelům Katce Roučkové a Pavlu Čtvrtníkovi, technické četě ve složení Jára Pšenička, Marek Sláma, Adam Ševčík a Libor Koutník, starosta SDH Benešova Hora, kterému patří za veškerou pomoc naše velké poděkování.

Domácí soutěž máme tedy za sebou a již tento týden budeme bojovat o další body na soutěži ŠHL v Dolanech.

                       Dana Makasová

Dětská soutěž Horní Poříčí

Minulý víkend se ve Vacově nesl v duchu letní pouti. I přesto jsme si s dětmi odskočili do Poříčí na 3. kolo soutěží Šumavské hasičské ligy. Krásné počasí, krásně připravená dráha, výborná organizace, nic nebránilo začít. Vzhledem k menšímu počtu přihlášených družstev se soutěžilo dvoukolově. To zachránilo mladší děti, protože první pokus se nezdařil a byl označen za neplatný. Druhý pokus jim zajistil 3. místo. Starší děti skončili na 5. místě.

Další již 4.soutěž Šumavské hasičské ligy se odehraje v režii SDH Vacov na zapůjčené hasičské dráze v Benešově Hoře již tuto sobotu, 20. 8. od 9 hodin. A tak poprosíme, přijďte podpořit nejen domácí týmy.

Memoriál Václava Maurice 2022

Poslední červencová sobota patří už několik let hasičům z Benešovy Hory, kteří na počest svého aktivního člena pořádají jeho Memoriál, formou dětské noční soutěže, letos již 16. ročník. Přijiždí sem družstva dětí z různých koutů a dokonce už několik let i z Moravy. Tuto soutěž velkého jména si nenechají ujít ani děti z Vacova.

Jako na každé soutěži zahajují družstva přípravek. Tentokrát byly 2, vacovská a letos poprvé přípravka z Dolan. Obě družstva se snažila, pohled na tyto malé dětičky lahodí oku snad každého diváka. Proto také všichni sklidili velký potlesk. O kousek lepší byla ta vacovská, ale šikovní byli všichni.

Pak přišla na řadu kategorie mladších dětí. V té se utkalo 8 družstev. Vacovské děti skončily na pátem místě s časem 22,65 na levém proudu a s časem 20,07 na pravém proudu.

V kategorii starších se utkalo 13 družstev. To naše skončilo také na pátém místě s časem 19,43 na levém proudu a 20.23 na pravém proudu.

Tato kategorie už soutěžila za úplné tmy. Po skončení proběhlo vyhlášení výsledků a jako každým rokem jsme shlédli krásný ohňostroj. Poté někteří odjeli domů a někteří přespali ve stanech.

Měsíc srpen bude pro děti soutěžně v rámci ŠHL bohatý. Čeká je soutěž v Poříčí, ve Vacově a v Dolanech.

Veterán pohár Sudslavice

V příspěvcích poslední doby jsou zmiňovány soutěže Šumavské a Podboubínské hasičské ligy. Tento příspěvek bude z úplně jiného soudku.

V sobotu jsme se totiž zúčastnili veteránského klání v Sudslavicích Pod lípou. Vzhledem k tomu, že tato soutěž je limitovaná věkem, mohou se zúčastnit pouze 2 soutěžící mladší generace. K tomu se přidaly dovolené, pracovní povinnosti a jiné aktivity sboru a v průběhu týdne to vypadalo, že budeme muset účast oželet, což se nám nechtělo. Ale nakonec se podařilo dát družstvo dohromady a nic nebránilo vyrazit. Vypomohl nám pan Jaroslav Kubát z SDH Přečín, za což mu patří velké poděkování. Dalším překvapením bylo, že nás neodmítl Míra Sedláček a po 20 letech se znovu postavil na start. Poděkování patří i Lucii Ševčíkové, která přijela vypomoct rovnou ze soutěže z Novosedel, kde vypomáhala družstvu žen. Takže si Lucka za jedno odpoledne připisuje dva dobré skutky pro SDH Vacov.

Hlavní aktéři Petr Škopek a Víťa Ševčík tuto soutěž pojali doslova veteránsky a vše, včetně dopravy, připravili ve stylu retro. Mašina PS 8, zásahový sací koš, konopné hadice, kohoutový rozdělovač…

Celkem se zúčastnilo 12 družstev. A musím podotknout, že to naše bylo opravdu vyjímečné. Po odstartování se odběhlo na základnu a vše probíhalo jak mělo. Víťa dokonce mašinu startoval až na základně, přestože pravidla dovolují startování před výstřelem. Všichni ostatní běželi k nastartované mašině. Tato soutěž je vyjímečná i tím, že se voda saje z potoka. Pan Kubát ponořil koš do potoka, mašina ze začátku prskala, ale po chvíli začala tlačit vodu do vedení. K rozdělovači došla celkem rychle, ale pak k proudům už to bylo pomalejší, protože céčkové konopné hadice zároveň posloužily jako zavlažování louky. Ale k terčům se dostala a Adam s Vaškem sestřelili. Čas nebyl hodný vítězství, ale v tomto případě vůbec nejde o to, kdo bude první. Jde o účast a o to, užít si to. A v případě vacovského družstva se toto opravdu povedlo na 100 %. Potěšili se i oči diváků, kteří po celou dobu okukovali vybavení, mašinu i auto. Po odběhnutí jsme shlédli ještě dva exhibiční útoky s mašinami Bohumil Mára ze čtyřicátých let minulého století.

Po této přehlídce následovalo vyhlášení výsledků. Jak již bylo výše zmiňováno, náš čas nebyl hodný vítězství, umístili jsme se až u konce, ale né poslední. Poté se vyhlašovaly 3 speciální ceny. Ocenění převzala nejstarší účastnice, pak nejstarší účastník a 3. speciální cenu si šlo přebrat právě družstvo Vacova, za retro vybavení, ošacení a dopravu. A to bylo to vítězství, které si účastníci náležitě užili a ještě určitě užijí až půjdou ztrestat výhry. Po úplném závěru jsme sbalili saky paky, Petr nastartoval hundrtku, VÍťa našlápnul fichtla a více než spokojeni jsme vyrazili zpátky do Vacova.