Category: Archiv 2022

Memoriál Václava Maurice 2022

Poslední červencová sobota patří už několik let hasičům z Benešovy Hory, kteří na počest svého aktivního člena pořádají jeho Memoriál, formou dětské noční soutěže, letos již 16. ročník. Přijiždí sem družstva dětí z různých koutů a dokonce už několik let i z Moravy. Tuto soutěž velkého jména si nenechají ujít ani děti z Vacova.

Jako na každé soutěži zahajují družstva přípravek. Tentokrát byly 2, vacovská a letos poprvé přípravka z Dolan. Obě družstva se snažila, pohled na tyto malé dětičky lahodí oku snad každého diváka. Proto také všichni sklidili velký potlesk. O kousek lepší byla ta vacovská, ale šikovní byli všichni.

Pak přišla na řadu kategorie mladších dětí. V té se utkalo 8 družstev. Vacovské děti skončily na pátem místě s časem 22,65 na levém proudu a s časem 20,07 na pravém proudu.

V kategorii starších se utkalo 13 družstev. To naše skončilo také na pátém místě s časem 19,43 na levém proudu a 20.23 na pravém proudu.

Tato kategorie už soutěžila za úplné tmy. Po skončení proběhlo vyhlášení výsledků a jako každým rokem jsme shlédli krásný ohňostroj. Poté někteří odjeli domů a někteří přespali ve stanech.

Měsíc srpen bude pro děti soutěžně v rámci ŠHL bohatý. Čeká je soutěž v Poříčí, ve Vacově a v Dolanech.

Český den proti rakovině

Chtěla bych touto cestou poděkovat všem, kteří přispěli koupí žluté kytičky do sbírky Český den proti rakovině. Je to nejstarší veřejná sbírka v ČR, která se pravidelně koná od roku 1996. Tento rok byl tedy již 26. ročníkem.
Tematicky byla sbírka a preventivní letáky zaměřeny na nádory děložního hrdla a varlat. Znovu jsme v naší obci tuto sbírku podpořili. Prodali jsme celkem 274 kytiček v ceně 8 784 Kč. Je hezké, že i v dnešní nelehké době, jsme ochotni pomoci druhým, navíc vážně nemocným. Ještě jednou moc děkujeme. Poděkování patří i mladým hasičkám, které se mnou kytičky prodávaly, a to Verča Hozmanová, Aneta Makasová a Verča Seidlová.

V den sbírky nabízelo kytičky více než 12 000 dobrovolníků, kteří ke kytičkám s fialovou stužkou dárcům předávali i letáček s informacemi o prevenci nádorů. Mezi dobrovolníky byli studenti středních škol, žáci základních škol, členové sdružení onkologických pacientů (kolektivních členů Ligy), pionýrské skupiny, skautské oddíly, místní organizace Sdružení hasičů ČMS, knihovny, základní organizace ČSŽ, oblastní spolky ČČK, firmy, města, obce a mnoho jednotlivců. V těchto dnech je už spočítána většina hotovosti z pokladních vaků odevzdaných na pobočky České pošty. Na sbírkovém účtu se připsalo 17 930 000 Kč.

Liga proti rakovině bude pokračovat i během podzimu ve svém úsilí informovat širokou veřejnost o prevenci nádorových onemocnění. Navštíví některá města s výstavou „Každý svého zdraví strůjcem“, kterou doprovází i interaktivní hrátky pro mladší generaci a informační stánek s publikacemi pro zájemce o podrobnosti k onkologickým diagnózám. Liga proti rakovině děkuje všem dárcům, spolupracovníkům, partnerům i podporovatelům!

K ČEMU SLOUŽÍ VÝNOS SBÍRKY?
Finance z prodeje kytiček, za zaslané DMS a peněžité dary slouží k financování tří pilířových dlouhodobých programů Ligy proti rakovině Praha:
– Prevence nádorových onemocnění a výchova ke zdravému způsobu života
– Podpora kvality života onkologických pacientů
– Podpora onkologického výzkumu a přístrojového vybavení onkologických pracovišť
Konkrétní rozdělení výnosu Liga oznámí po ukončení sbírky na konci roku 2022.

26. ROČNÍK VEŘEJNÉ SBÍRKY ČESKÝ DEN PROTI RAKOVINĚ PODPOŘILI:
Generální partner: Česká pošta, s.p.
Hlavní partner: Direct Parcel Distribution CZ s.r.o.
Hlavní mediální partneři: Česká televize; ČRo Radiožurnál IT partner: Trigama International s.r.o. Mediální partneři: MAFRA, a.s.; Vlasta; Rengl, s.r.o.; Zahrádkář
Partneři a spolupracovníci:
Albert Česká republika, s.r.o.; Bluetech s.r.o.; Český červený kříž; Český svaz žen; Emco spol. s r.o.; Junák – český skaut, z.s.; Model Obaly a.s; Monitora media, s.r.o.; Nadační fond Albert; Pionýr, z.s.; Sdružení dopravních podniků ČR; Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska; Soleta Signum s.r.o.; Svaz knihovníků a informačních pracovníků ČR; ToZařídíme s.r.o.; Země světa

Veterán pohár Sudslavice

V příspěvcích poslední doby jsou zmiňovány soutěže Šumavské a Podboubínské hasičské ligy. Tento příspěvek bude z úplně jiného soudku.

V sobotu jsme se totiž zúčastnili veteránského klání v Sudslavicích Pod lípou. Vzhledem k tomu, že tato soutěž je limitovaná věkem, mohou se zúčastnit pouze 2 soutěžící mladší generace. K tomu se přidaly dovolené, pracovní povinnosti a jiné aktivity sboru a v průběhu týdne to vypadalo, že budeme muset účast oželet, což se nám nechtělo. Ale nakonec se podařilo dát družstvo dohromady a nic nebránilo vyrazit. Vypomohl nám pan Jaroslav Kubát z SDH Přečín, za což mu patří velké poděkování. Dalším překvapením bylo, že nás neodmítl Míra Sedláček a po 20 letech se znovu postavil na start. Poděkování patří i Lucii Ševčíkové, která přijela vypomoct rovnou ze soutěže z Novosedel, kde vypomáhala družstvu žen. Takže si Lucka za jedno odpoledne připisuje dva dobré skutky pro SDH Vacov.

Hlavní aktéři Petr Škopek a Víťa Ševčík tuto soutěž pojali doslova veteránsky a vše, včetně dopravy, připravili ve stylu retro. Mašina PS 8, zásahový sací koš, konopné hadice, kohoutový rozdělovač…

Celkem se zúčastnilo 12 družstev. A musím podotknout, že to naše bylo opravdu vyjímečné. Po odstartování se odběhlo na základnu a vše probíhalo jak mělo. Víťa dokonce mašinu startoval až na základně, přestože pravidla dovolují startování před výstřelem. Všichni ostatní běželi k nastartované mašině. Tato soutěž je vyjímečná i tím, že se voda saje z potoka. Pan Kubát ponořil koš do potoka, mašina ze začátku prskala, ale po chvíli začala tlačit vodu do vedení. K rozdělovači došla celkem rychle, ale pak k proudům už to bylo pomalejší, protože céčkové konopné hadice zároveň posloužily jako zavlažování louky. Ale k terčům se dostala a Adam s Vaškem sestřelili. Čas nebyl hodný vítězství, ale v tomto případě vůbec nejde o to, kdo bude první. Jde o účast a o to, užít si to. A v případě vacovského družstva se toto opravdu povedlo na 100 %. Potěšili se i oči diváků, kteří po celou dobu okukovali vybavení, mašinu i auto. Po odběhnutí jsme shlédli ještě dva exhibiční útoky s mašinami Bohumil Mára ze čtyřicátých let minulého století.

Po této přehlídce následovalo vyhlášení výsledků. Jak již bylo výše zmiňováno, náš čas nebyl hodný vítězství, umístili jsme se až u konce, ale né poslední. Poté se vyhlašovaly 3 speciální ceny. Ocenění převzala nejstarší účastnice, pak nejstarší účastník a 3. speciální cenu si šlo přebrat právě družstvo Vacova, za retro vybavení, ošacení a dopravu. A to bylo to vítězství, které si účastníci náležitě užili a ještě určitě užijí až půjdou ztrestat výhry. Po úplném závěru jsme sbalili saky paky, Petr nastartoval hundrtku, VÍťa našlápnul fichtla a více než spokojeni jsme vyrazili zpátky do Vacova.

Hasičský den i noc

Hasičský den se konal v Novosedlech, kde proběhl druhý ročník Šumavské hasičské ligy. Této soutěže se zúčastnila obě družstva holek. Vzhledem k tomu, že prázdniny a dovolené jsou v plném proudu, je někdy složité postavit družstvo ve stálé sestavě. Družstvu našich „mladých nadějí“ pomohla Lenka Roučová a Katka Nováková. Druhému družstvu žen pomohla Radka Švarcová (Ševčíková) a po 12 letech se na startovní čáru postavila i její mamka Lucka Ševčíková. I po tak dlouhé pauze se postavila k dvoulitrové mašině a bravurně se s ní popasovala. Zajímavé bylo, že obě „holky Ševčíků“, si prvně zaběhly společně v jednom družstvu, přestože mají za sebou už dlouhou soutěžní kariéru. A jak to v Novosedlech dopadlo? Stejně jako v Budilově, mladší ženy obsadily druhé místo a jen o vlásek za nimi skončilo družstvo žen s označením A.

Chvilka odpočinku a večer se odjíždělo do Radhostic na Noční soutěž, která byla součástí Podboubínské hasičské ligy. Tam už vyrazilo jen jedno družstvo žen, s označením B. Umístění bylo opět pěkné, skončily na 3. místě.

O své body zde bojovalo i družstvo mužů. S výsledným časem 21,57 obsadili 5. místo ze 14 týmů. Přestože soutěž trvala do pozdních nočních hodin, do Vacova se odjíždělo s velkou spokojeností.

Dětský den v Hoslovickém mlýně

Sobotní den byl pro vacovské hasiče dnem plným aktivit. Začalo to ráno výjezdem jednotky k technickému zásahu. Hned poté, co se vrátili zpět na stanici, vyrazila parta kluků do Hoslovic, kde Muzeum středního Pootaví Strakonice a Vodní mlýn Hoslovice pořádali Dětský den. Byli jsme požádáni, zda bychom tento den zpestřili ukázkou naší zásahové Tatry.Děti si měly možnost prohlédnout technické vybavení zásahového vozidla, viděly, v jakém oblečení a obutí může hasič vyrazit k zásahu, jak a kdy se používá dýchací technika a vyzkoušely si, jak se v takovém autě sedí.Organizátory byl den moc hezky připravený a věříme, že i my jsme ho s naší ukázkou užitečně zpestřili. Stanoviště vacovských hasičů navštívilo spoustu dětí i dospělých. Klukům patří poděkování, že této akci věnovali téměř celý víkendový den.

Soutěž Budilov

Začátek července již tradičně patří každým rokem hasičské soutěži v Budilově. Místní hasiči tomuto věnují celý den a soutěž je vždy perfektně po všech stránkách připravená s veškerým zázemím, které jim mnohé sbory, včetně toho našeho, mohou jen závidět.

Tento hasičský den zahájily děti a jejich soutěž v rámci Šumavské hasičské ligy. Jako první se na start postavila družstva přípravky, sešly se 4, takže konkurence byla. Ta naše jela ve velkém oslabení. Je čas prázdnin, dovolených a do toho přišla ještě ráno teplota jednoho závodníka. Ale i v provizorním složení děti zabojovaly a časem 36,92 si vybojovaly 2. místo.

V kategorii mladších a starších dětí se tolik družstev nesešlo, tudíž se jelo dvoukolově. Našim dětem se povedl lepší útok v prvním kole a ten jim také zajistil 2. místo časem 21,64 s. Takže oběma družstvům se při závěrečném vyhodnocení blýskaly stříbrné medaile na krku a v očích radost z povedených útoků. Jejich snažení stejně jako v loňském roce ocenil dědeček Vašíka Nového pan Jaroslav Gabauer, který dětem věnoval finanční částku a sáček plný dobrot. Za to mu patří naše velké poděkování.

Po dětech přislo na řadu veteránské klání. Jednoduše a výstižně řečeno – pastva pro oči. Útoky s mašinami PS 8, dokonce i jednoválcovou stříkačkou Flader! a jeden s „márovkou“, rozhazování hadic z kotoučů na dráze, startování mašiny až po odstartování, pamětníci ví, o čem je řeč. Takto vypadaly požární útoky v době našich rodičů a prarodičů. Obdivuhodné je, že na startu stojí závodníci, kterým je 70, 80, ale i přes 80 let. Nejstarší závodnice letos oslaví 71. narozeniny. Krásné a dojemné zpestření celého dne.

Po tomto přišla na řadu Podboubínská hasičská liga. Odstartovala mužská kategorie. A tam nás reprezentovali naši kluci. Útok byl velmi hezky rozběhnutý, sliboval i hezký čas, ale…… Nezapojené béčko do rozdělovače. Takže ubrat vodu, zapojit a znovu, ale kluci sportovně dokončili, i když čas 31,23 stačil jen na 12. místo. Nevadí, snad příště ……

Po mužích přišly na řadu ženy. Počasí bylo velmi nespravedlivé, protože právě holkám, a to všem družstvům, začalo hodně pršet. Na start se postavilo 9 družstev, z toho 2 z Vacova. Naše nové mladé naděje a do dresů se znovu oblékly i holky, které několik let velice úspěšně hájily barvy Vacova. Ale v současné době jim pracovní a mateřské povinnosti dovolí si zaběhnout jen občas. Mladé družstvo zaběhlo s krásným časem 21,79 a druhé družstvo s časem 24,27. A výsledek? Krásné 2. a 3. místo.

A jak zhodnotit celý tento hasičský den? Účast 5 družstev, z toho 4 medailové umístění, dobrá nálada po celý den, co víc si můžeme přát. Snad se takto budeme moci chlubit po celou soutěžní sezónu.

Soutěž Bohumilice

V sobotu 25.6. se v Bohumilicích rozběhl seriál soutěží Podboubínské hasičské ligy. Od nás vyrazily nejen ženy, ale tentokrát i družstvo mladých mužů, kteří PHL běhají. Tato soutěž se odehrála hasičským rozstřelem. Najednou na dvou dráhách, vyřazovacím způsobem, vítěz postupoval do dalšího kola. Holky v prvním kole zaběhly v krásném čase 20,35 na pravém proudu a 20,65 na druhém proudu. Postoupily do dalšího kola proti Radhosticím, kde došlo k zaváháni na sání, voda se tím zpozdila a holky v tomto kole vypadly. Celkově skončily na 4. místě z 8 týmů. Kluci nastoupili proti Výškovicím. Zaběhli v krásném čase 17,19 na levém proudu a 17,35 na pravém proudu, ale bohužel nepostoupili a celkově obsadili 6. místo z 9 týmů. Obě družstva zaslouží velkou pochvalu a doufejme, že se jim bude takhle dobře dařit i na dalších soutěžích.

Memoriál Ivana Ketzera

V páteční podvečer se na fotbalovém hřišti sešly dva týmy. A to fotbalisté a hasiči, aby poměřili své síly, nejdříve fotbalem a pak hasičským útokem. Jako v minulých letech toto soutěžení bylo nazváno „Memoriálem Ivana Ketzera“, který měl srdce hlavně fotbalové, ale fandil i hasičům. Čestného výkopu se ujala manželka paní Blanka Ketzerová se svým vnukem Kubíčkem. A pak to vypuklo. Zápas byl celkem vyrovnaný, na vše pečlivě a nekompromisně dohlížel rozhodčí Fanda Čtvrtník. Bohužel nepřálo počasí. V druhém poločase začalo pršet a zápas se dohrával za velkého deště s blesky nad hlavou. Výsledek byl 4 : 3 pro fotbalisty, k požárnímu útoku díky vydatnému dešti už bohužel nedošlo. Hasiči by určitě oplatili svou fotbalovou prohru. Po skončení zápasu jsme všichni společně poseděli.

Budeme doufat, že se Memoriál odehraje i příští rok a budeme moci opět připomenout jméno skvělého člověka jako byl pan Ivan Ketzer.

Hasiči dětem

Hasiči dětem, takto jsme nazvali preventivně výchovné odpoledne, které náš sbor uspořádal pro děti ze školní družiny Základní školy ve Vacově. Této akce se zúčastnilo 69 školáků se svými skvělými vychovatelkami.

Rozdělili jsme je do skupin a na několika stanovištích se nejen poučili, ale i pobavili.

První stanoviště bylo v areálu školy. Zde se žáci seznámili se zásahovými obleky. V každé skupině byli vybráni tři dobrovolníci, kteří si za pomoci kamarádů vyzkoušeli co nejrychleji se do něj obléknout, obout zásahové boty, nasadit helmu a rukavice, a tak jako hasiči běžet co nejrychleji k ohni.

Na druhém stanovišti viděli, jak vzniká černá skládka. Dokonce na vlastní oči spatřili, jak policie dopadla pachatele, který nesl do lesa nebezpečný odpad. Byli poučeni o třídění odpadu a o tom, jak chránit přírodu.

V hasičárně na třetím stanovišti čekal profesionální hasič Pepa Uhlíř, který jim představil  zásahová  vozidla CAS 20 a CAS 25 a ukázal jim zázemí pro hasiče.

Záchranná služba stála na čtvrtém stanovišti. Posádka jim ukázala sanitku a její vybavení, děti měly možnost zafixovat svého kamaráda do vakuové matrace, byly poučeny o tom, jak poskytnout první pomoc při popáleninách a úrazech způsobených ohněm.

K likvidaci ohně patří i hasicí přístroje. Děti je viděly na pátém stanovišti. Zde se dozvěděly, jaké druhy existují, jakým způsobem se používají a co se jimi může hasit.

Na šestém stanovišti se žáci seznámili se džberovou stříkačkou, kterou si mohli i vyzkoušet.

Sedmé stanoviště bylo pro všechny skupiny společné. Názorně viděly, jak si počínat, když vzplane při smažení olej.

Na závěr se kamarádům předvedli se svým požárním útokem mladí hasiči, kteří jsou členy našeho sboru a věnují se tomuto sportu.

Odpoledne jsme ukončili v hasičárně u malého občerstvení. Každý si pochutnal na párku v rohlíku. Byla to premiéra pro nový „párkovač“, který hasičským dětem zakoupil Miroslav Sedláček. Za čerstvé, křupavé rohlíky děkuji pekárně NoVy Vacov.

Byl to povedený  a naučný den, věřím, že si ho všichni užili. Přestože nás od rána děsily bouřkové mraky, tak se nakonec vydařilo i počasí a sprchlo až v podvečer.

Připravit a zrealizovat takovouto akci není jednoduché. Zaměstnalo to několik lidí, kteří  věnovali svůj volný čas a byli ochotni se mnou do toho jít,  a proto jim patří mé velké poděkování: Kačka Drábová, Verča Hozmanová, Petra Kolafová, Aneta Makasová, Katka Smilová, Klára Srbová, Vašek Samec, Tomáš Sova, Petr Škopek, Pepa Uhlíř, posádka Záchranné služby ve složení záchranářka Ludmila Zlochová a řidič Miloš Pešl a v neposlední řadě skvělá fotografka Ančí Havlová.

Dana Makasová