Sekce: Sbor

Nová členka sboru

Nejdřív povinnost, potom zábava. Tímto rčením se v sobotu řídíli naši hasiči. Během dne čistili koupaliště a v podvečer se sešli na oslavě. A nebyla to oslava ledajaká. Byla to oslava přijetí nové členky do našeho sboru, a to Miroslavy Pšeničkové Hauzerové.

V letošním roce jsme do našeho sboru přijali už 8 nových členů. Mirka byla zatím poslední, stodevatenáctou. Nahlédněte s námi do tohoto příběhu. S manželem Martinem jsou spolu 16 let. Od doby, kdy se přistěhovala do hasičské rodiny Pšeničků do Vlkonic, si Martin, dlouholetý člen sboru, strojník v zásahové jednotce přál, aby ho jeho manželka následovala. Ale ta si myslela, že když je u hasičů manžel, tchán, švagr a jejich starší, šestiletý syn Martin, tak to bohatě stačí. Což se dá pochopit, protože hasičské akce někdy bývají opravdu náročné a někdo se o rodinu přece starat musí. Ale Martin si stál za svým, chtěl mít zkrátka doma hasičku, a tak o to celé roky usiloval. Mirka stále odolávala. Situace zvážněla v momentě, kdy byla Mirka oslovena velitelem ze sousedního sboru, aby vstoupila k nim. A tak díky starostce sboru se věci daly do pohybu a Mirka  se 8. 5. 2023 stala členkou SDH Vacov. Pro Martina to bylo velkým a milým překvapením a z velké radosti okamžitě svolal hasiče na sobotní podvečer na posezení se zápisným a zajištěným občerstvením.

Ale aby vše mělo plnou váhu, proběhlo pasování. Během časového limitu 2 minut se společně museli obléct do Martinova zásahového obleku. Každý měl jednu nohavici, jeden rukáv, helmu měli každý svou. Potom se takto svázáni museli přesunout do vedlejší místnosti, kde museli jako správní hasiči do sebe kopnout “vochtla” rumu. Vše se podařilo. Celkový čas ukazoval 2,17, zdržení bylo ale ze strany Martina, takže Mirka pasováním prošla a je právoplatnou vacovskou hasičkou. A my si připisujeme nejen novou členku, ale děláme si čárku za velmi vydařenou a veselou akci.

Mirčo, vítej mezi námi!

Čištění koupaliště

Každým rokem zajišťujeme společně s hasiči z Benešovy Hory čištění obecního koupaliště v Rohanově. Stejně tomu bylo tak i letos, oproti loňsku s velkým rozdílem teplot. Loni bylo počasí letní, včera mělo ráz podzimu. Ale i tak je hotovo a koupaliště se může začít napouštět a budeme doufat, že se dočkáme sluníčka, které ho ohřeje.

Děkujeme klukům, kteří si vyhradili sobotní den a svůj čas na tuto akci.

Český den proti rakovině

Ve středu 10. května se náš sbor již potřetí zapojil do celostátní charitativní akce Český den proti rakovině. Je to nejstarší veřejná sbírka v České republice, která se pravidelně koná od roku 1996. Výtěžek z letošního ročníku poputuje na pomoc při onkologické léčbě a výzkumu rakoviny průdušek a plic. Naše hasičky nabízely v tento deštivý den na prostranství nového náměstí a ve škole kytičku měsíčku lékařského, tentokrát s modrou stužkou. A kdo nás nepotkal, může si kytičku ještě zakoupit od čtvrtka do soboty v podnikové prodejně Pekárny Vacov. Minimální cena kytičky je 20,- Kč. Výtěžek ze sbírky budeme znát příští týden, tak tuto informaci doplníme o částku, kterou jsem ve Vacově vybraly.

Mnohokrát děkujeme všem, kteří s námi podpořili dobrou věc a přispěli do této sbírky.

Hasičská pouť ve Vlachově Březí

V neděli jsme se vypravili do Vlachova Březí na  5. Jihočeskou hasičskou pouť. Sraz hasičů byl na nádvoří zámku a odtud šel průvod do kostela, kde proběhla mše svatá. Tu sloužil Mons. Mgr. Pavel Posád, pomocný biskup a probošt katedrální kapituly v českobudějovické diecézi a koncelebrant R.D.Mgr. Šimon Stančík, správce farnosti Vlachovo Březí a duchovní poradce Hasičského záchranného sboru v českobudějovické diecézi. Pan Šimon Stančík na závěr mše přednesl modlitbu přímo k hasičům. Poté jsme shlédli komentované ukázky zásahu profesionálních hasičů z Prachatic, kteří nám předvedli vyprošťování zraněného při autohavárii a dobrovolní hasiči z Vlachova Březí předvedli zásah hašení domácnosti. Po celé odpoledne byl připravený na nádvoří zámku program pro děti s hasičskou tématikou. Vše probíhalo ve velmi přátelské atmosféře, sešli se hasiči ze všech možných koutů včetně krajského a okresního vedení HZS, SH ČMS OSH a SH ČMS KSH.

Hasičská modlitba

Nechť kdekoliv oheň vzplane,
já splním svoji povinnost.
Pro záchranu životů Pane,
dej mi síly dost.

V náručí vynést dítě,
když ještě nevypršel čas.
Ale i starce, matku,
která má šedý vlas.

Stále na stráži stojím,
protože povolaný jsem
před ohněm blízké chráním
a pomoci chci všem.

Když z Tvé vůle se má stát,
že sám při tom život ztratím,
požehnej Pane mé rodině
a laskavou rukou vrať jim,
co při plnění poslání
jsem udělal pro jiné.

Amen

Okrsková soutěž

Každým rokem na začátku května probíhá v okrsku Vacov soutěž v požárním sportu. Tentokrát to bylo 6. a o organizaci se přihlásili hasiči z Rohanova, kteří na koupališti za pomoci našeho sboru vše perfektně připravili. Při nástupu jsme hned v úvodu uctili minutou ticha památku ve čtvrtek zesnulého, dlouholetého hasiče z Javorníka, pana Jiřího Sládka.

Jako vždy se první na startovní čáru postavily děti. V kategorii mladších to byly děti z Vacova a Přečína. Lépe se to povedlo vacovským, děti z Přečína odjížděly se stříbrnou medailí.

V kategorii starších bylo pouze družstvo Vacova, takže vítězství bylo zaručené. Pak se přestavěla dráha a začaly soupeřit ženy, nejprve kategorie Ženy I. Utkala se dvě vacovská družstva. Holky z áčka ukázaly, že jim to stále perfektně běhá, tým “B” předvedl také pěkný útok, ale časem stačil na místo druhé. V kategorii Ženy II si poměřily síly ženy z Javorníka a Přečína. Přečínské holky oprávněně odváží pohár za 1. místo. Znovu se přestavěla dráha a změřit své síly nastoupili chlapi. V kategorii Muži I byla konkurence pěti družstev. 2x z Benešovy Hory, 2x z Vacova a družstvo z Rohanova, které doplňují dvě mladé slečny. A jak to dopadlo? Dvě první místa si rozebrala družstva z Benešovy Hory, 3. mladí kluci z Vacova, kteří si svůj lepší čas než chlapi z “áčka” velmi užívali, čtvrtí byli rohanovští a páté skončilo již zmiňované vacovské áčko. V kategorii Muži II si bronzové místo zasloužili chlapi z Rohanova, druhé místo bere Javorník a zasloužené vítězství patří chlapům z Přečína. Poslední kategorií byli senioři. Zde se utkali “staří páni” z Javorníka a Přečína. Ti si zaběhli pro místo 2. a senioři z Javorníka běželi pro vítězství, pro pana Sládka, který v posledních letech v této kategorii nastupoval. Pak už zbýval jen slavnostní nástup, vyhodnocení výsledků a krátké posezení.

Závěrem chceme poděkovat všem, kteří se pod vedením velitele Míry Molitora podíleli na organizaci soutěže, všem, kteří soutěžit dorazili, všem sponzorům, divákům a v neposlední řadě zástupcům obce, kteří přišli soutěž okrsku Vacov pozdravit a podpořit. Poděkování patří panu Jírovcovi, který věnoval finanční částku za pronájem své nově zakoupené časomíry dětem z Vacova a Přečína, kterou dojdou promlsat do Cukrárny ve Vacově.

Májka

Poslední dubnový den patří jako každý rok po celé republice stavění májky. Stejně tomu tak bylo i ve Vacově, kde se tato akce koná pod taktovkou hasičů. Letos ve spolupráci s obcí Vacov.  Májka se nově stavěla na louce u paneláku a nové bylo i pálení čarodějnice. Od rána se kluci věnovali přípravě májky, která se v podvečerních hodinách vztyčila vedle komína bývalé kotelny. V 19 hodin byl plánovaný sraz dětí na novém náměstí. Sešlo se více jak 20 dětí, některé přišly v krásných čarodějnických převlecích a na celý průvod dohlížela čarodějnice Radka a Kačka. Součástí programu bylo hledání čarodějnice, která se nám schovala před upálením. Děti dostaly mapku, podle které ji měly najít. A tak se i stalo. Ale jaké bylo naše překvapení, když jsme ukrytou čarodějnici našli poničenou. Tento vandalismus celou několik hodin připravovanou akci velmi narušil. Ale nechtěly jsme děti o zbytek akce připravit, tak jsme čarodějnici opravili a vyrazili s ní k májce, kde byla usazena na vatru a upálena. Pak se děti přesunuly k připraveným soutěžím, za jejichž splnění je čekala sladká odměna a opečené buřty. A pak už se jen sedělo u ohně, při kytaře a dobré náladě se májka střežila až do sluníčkem začínajícího dne prvního máje.

Po létech znovu vyjela Tatra 805

Je chladné ráno, první máj,
ten ranní máj, traktorů čas,
kvíčaly zve, ku jízdě hlas.

Zásluhou Víti a Adama Ševčíkových s podporou obce Vacov po mnoha letech znovu vyjela z Čábuz Tatra 805, aby nezaměnitelný hlas jejího motoru podpořil atmosféru tradiční vacovské traktoriády.

Příspěvek ze stavění májky a pálení čarodějnice bude následovat, sledujte naše stránky.

Jak to Tatře a dalším účastníkům traktoriády slušelo se můžete podívat v naší galerii.

Pocta zesnulému kolegovi

Hasičský sbor ve Vacově se ve středu v 15 hodin připojil k celonárodní pietě a uctil památku Ing. Jana Dvořáka, dobrovolného hasiče, který ve věku 39 let zahynul při likvidaci požáru domu na Českolipsku.

Čest jeho památce!