Category: Archiv 2023

Buřtopečení

V sobotu, na Tři krále, jsme se již po čtvrté sešli na akci, kterou jsme nazvali Buřtopečení. Sešli jsme se opět u hasičárny a směr cesty byl jasný, Ptačí Lhůta, kde jsme v roce 2019 v rámci Dne za obnovu lesa pomohli vysazovat stromky. Přestože nás od rána strašilo deštivé počasí, s úderem 14. hodiny pršet přestalo a my mohli vyrazit. O tom, že se akce stala oblíbenou svědčí  počet účastníků. Tentokrát byl nejmladším účastníkem sedmiměsíční Honzík Šmat se svou maminkou Ivetou. Již podruhé nám celou akci velice pozvedl Martin Kaskoun se svou harmonikou. Opekli jsme buřty, připili na šťastný nový rok, poklábosili, zasmáli se a vyrazili zpět do Vacova a tam jsme v zábavě pokračovali v restauraci u našeho hasičského kamaráda Marka Mészárose. Druhý bod činnosti sboru máme odškrtnut a těšíme se zase za rok na další ročník Buřtopečení. 

Kondolence

https://www.darujme.cz/sbirkaffuk

Mikulášská nadílka

I Vacovem se v úterní podvečer prohnala cháska čertovská doprovázena krásným Mikulášem a milým andělem. Navštívili téměř dvacet domácností. Dětské tváře byly plné strachu a obav. Následovaly sliby polepšení, Mikuláš vyslechl krásné básničky, písničky, a tak děti mohl obdarovat nadílkou. Někteří rodiče si z pekelných košťat vzali kouzelnou větvičku, kterou mohou v případě potřeby použít i během roku, protože jejím mávnutím se čerti objeví třeba i o letních prázdninách. Dětem se určitě ulevilo, že mají tento pro ně nejhorší den roku za sebou a teď už se mohou těšit na tolik očekávaného Ježíška.

Mikulášská nadílka

Ve středu v podvečer jsme se sešli s našimi nejmladšími dětmi a jejich rodiči v salónku místní restaurace, abychom nejprve zhodnotili uplynulou sezónu a poté přivítali Mikuláše s čerty, kteří nás navštívili, i když s časovým předstihem. Pozvání přijal i štědrý sponzor právě těchto dětských akcí pan Miroslav Sedláček. Když se ve dveřích objevili čerti, v mnohých dětských očích se objevil výraz plný obav a strachu, v některých se objevily i slzy. Situaci zachraňoval milý Mikuláš. Děti mu zazpívaly, řekly básničky, dokonce dostal i namalované obrázky a on jim za odměnu rozdal dárečky. Potom jsme děti společně s nimi vyfotili a zamávali jim na cestu. V ten moment se těm dětským dušičkám velmi ulevilo. Tato Mikulášská besídka byla poslední společnou akcí v letošním roce.

Valná hromada sboru

Hned poté, co se nám soutěžáci vrátili z Hluboké jsme se sešli v obecním sále na valné hromadě sboru. Byli jsme poctěni návštěvou vzácných hostů, a to senátorem MUDr. Bc. Tomášem Fialou, MBA, starostou obce Františkem Čtvrtníkem DiS., zástupcem HZS Jihočeského kráje, vyšetřovatelem příčin požáru nprap. Mgr. Přemyslem Půbalem, Miroslavem Nagym, náčelníkem chemicko-technické služby ve výslužbě, zástupcem obecní rady a našimi sponzory. Moc rádi jsme přivítali našeho čestného člena, emeritního starostu obce Vacov, pana Miroslava Roučku. Schůze proběhla dle připraveného programu, vyslechli jsme zprávy o činnosti sboru, jednotky, soutěžních družstev, finanční zprávu, zprávu revizora, usnesení, odsouhlasili plány činnosti na rok 2024 a pokračovali volnou zábavou. Musíme zmínit, že dobrou večeří nás pohostil náš člen, Marek Mészáros, současný pronajímatel místní restaurace.

Soutěž o Hlubockého kapra

Poslední listopadovou sobotu se soutěžní družstva dospělých vydala do Hluboké nad Vltavou, kde se konala již tradiční soutěž v požárním sportu s názvem O Hlubockého kapra.

Počasí bylo už opravdu zimní, takže tam soutěžáci pořádně vymrzli, sněžilo, pršelo, foukalo a rtuť teploměru se nevyšplhala nad nulu. I přesto mladá děvčata s označením “B” vybojovala krásné druhé místo ze 14 týmů s výsledným časem 21,97 s. Stačilo opravdu málo a stály na stupni vítězů a odvážely si živého kapra, protože první místo jim uteklo jen o vlásek, vítězný tým z Budilova skončil s časem 21,74.s. Ženy z áčka skončily 6., s časem 25,62. Kluci měli útok pěkně rozběhnutý, ale problém na levém proudu je zpozdil a skončili na 14. místě z 20 zúčastněných týmů s časem 23,05.

A to byla definitivní tečka za soutěžní sezónou roku 2023. Zazimujeme nářadí, odvezeme mašiny na pravidelný servis a budeme se těšit na sezónu roku 2024.

Svatomartinský lampionový průvod

V sobotní podvečer, ve svátek sv. Martina, jsme pro veřejnost uspořádali lampionový průvod s příslibem, že na závěr za námi právě Martin na bílém koni přijede. Sraz byl před obecním úřadem, kde se sešlo bezmála 200 účastníků. Celý den nás strašilo chladné, deštivé, chvílemi i sněhové počasí. Ale s úderem 17. hodiny pršet přestalo a nic nebránilo tomu vyrazit průvodem ulicemi Vacova na louku k paneláku.

Dlouhý průvod zdobila spousta krásných lampionů. Na louce u paneláku na nás čekala hrnčířka Katka, která nás seznámila s legendou o vojákovi Martinovi s dobrým srdcem. Po louce se po celou dobu potuloval žebrák celý zkřehlý zimou. A pak přijel tolik očekávaný Martin na svém krásném koni a podělil se se žebrákem o svůj plášť, který rozťal mečem. Pak ukázal dětem svého koně, kterého si mohly i pohladit.

Za účinkování moc děkujeme Katce Smilové, Petře Kolafové, MVDr. Báře Roučové, za ozvučení Adamu Mészárosovi a samozřejmé klukům hasičům za osvětlení louky a bezpečný doprovod průvodu. A jak zaznělo závěrem, loni jsme při lampionovém průvodu přivítali prezidenta Masaryka,  letos sv. Martina a koho přivítáme příští rok, to sami ještě nevíme :-).