Shrnutí roku 2022

Od konce roku už nás dělí pouhých pár dní, a tak je čas ten náš uplynulý hasičský rok zhodnotit.

Začátkem roku ještě doznívala covidová opatření, kterých jsme se postupně začali zbavovat. První den v roce jsme pomáhali s realizací novoročního ohňostroje, vydali jsme se péct buřty v rámci akce Buřtopečení, kterou pořádáme od doby, kdy jsme v rámci Dne za obnovu lesů pomáhali na Ptačí Lhůtě sázet stromy. V únoru jsme vypravili masopustní průvod s velkým počtem masek. Na březen jsme měli naplánovaný hasičský ples. Bylo krátce po rozvolnění opatření, a tak jsme zvažovali, zda zorganizovat nebo ne. Dva roky jsme ho pořádat nemohli, a tak jsme se rozhodli pro jeho uskutečnění a dobře jsme udělali. Počet míst v sále byl během pár dnů vyprodaný, sponzoři nás obdarovali tombolou a ples můžeme hodnotit jednak v našich očích, ale hlavně i z reakcí zúčastněných jako velmi povedenou akci. Kapela Scéna hrála výborně, parket byl zaplněný do pozdních nočních hodin nebo lépe řečeno do hodin ranních. Lidi se po celý večer příjemně bavili a užívali si po tak dlouhé pauze společnost. Vzhledem k tomu, že v té době nebyl v restauraci žádný provozovatel, tak jsme si sami obsluhovali i bar a za celý večer nikdo žízní netrpěl. Pak už přišlo jaro a začali jsme s přípravou na okrskovou soutěž, kam jsme vypravili 8 týmů. Do místní restaurace přišel nový provozovatel, a tak jsme uspořádali jarní setkání právě v restauraci. Jako každým rokem jsme pomáhali s čištěním koupaliště v Rohanově. Opět jsme se zapojili do celonárodní sbírky Český den proti rakovině a ve Vacově jsem prodali 274 žlutých kytiček v ceně 8 714,- Kč. V červnu jsme odehráli fotbalový zápas hasiči versus fotbalisti jako Memoriál Ivana Ketzera. Připravili jsme akci pro školní družinu, pro 65 dětí s názvem Hasiči dětem, kde jsme představili práci hasičů, zaměřili se i na prevenci a díky Záchranné službě ve Vacově i na první pomoc. Touto akcí jsme se přihlásili do Ankety dobrovolní hasiči roku. Začali jsme se připravovat na soutěžní sezónu. Vyráželi jsme na soutěže Šumavské hasičské ligy dětí, Šumavské hasičské ligy dospělých a Podboubínské hasičské ligy. Celkem se 3 družstvy dětí, 2 družstvy žen a týmem mužů. V srpnu jsme pořádali soutěž Šumavské hasičské ligy dětí na zapůjčené dráze v Benešově Hoře. Za výsledky ze soutěží se nemusí stydět žádné družstvo. Vyzdvihnout musíme družstvo žen mladších, jsou to děvčata, která působila před covidem v družstvu dětí, letos nastoupila v kategorii dospělých a jako nováčci porazili ostřílené týmy a vyhráli Podboubínskou hasičskou ligu. Velký úspěch jsme sklidili v Sudslavicích na veterán poháru za retro výbavu, oděvy i dopravu na soutěž. V srpnu jsme pomáhali s organizací letní poutě. V září nás porota ADHR poslala do finále soutěže. Celkem se do ankety přihlásilo 128 sborů. O konečných výsledcích rozhodovaly zaslané hlasy formou SMS nebo on line hlasováním. Tím, že jsme se dostali do finále, tak jsme získali titul Sbor dobrovolných hasičů roku 2022. Na podzim jsme nejdříve uspořádali pro děti drakiádu a v Den výročí vzniku samostatného československého státu lampionový průvod pro veřejnost. A nebyl to jen průvod obcí s lampióny. Od obecního úřadu jsme prošli obcí k lípě Republiky, kam za námi přijel s vozidlem Praga Alfa sám prezident Masaryk se svou dcerou. Tato akce také sklidila úspěch s nečekaně velkou účastí. Na konci října jsme měli valnou hromadu. V listopadu jsme byli pozváni do Brna do Zoner Bobyhall na slavnostní vyhlášení výsledků Ankety dobrovolní hasiči roku. Díky zaslaným hlasům jsme obsadili 5. místo. A už tu máme prosinec. Hned 1. jsme pro děti připravili Mikulášskou besídku, kde nás s předstihem navštívili čerti s Mikulášem. V sobotu jsme pořádali pouťovou zábavu se skupinou Labyrint, pomáhali jsme s realizací zimní poutě, zajišťovali jsme průvod čertovské družiny s Mikulášem a andělem, nejen po naší obci, ale byli jsme pozváni i do okolních vesnic a v sobotu do Medového údolí na Čertí stezku. Průvod čertů jsme zajistili i v neděli na Mikulášské pouti, kde naše hasičky prodávaly horké alkoholické i nealko nápoje. A to je tečka za činností našeho sboru v roce 2022.

Aktivně pracovala i zásahová jednotka. Za tento rok si připisuje poměrně hodně výjezdů. Jejich výčet je možno vidět v záložce Zásahová jednotka. Krom výjezdů členové jednotky vyjeli do Hoslovic a Lhoty nad Rohanovem, kde přiblížili práci hasičů a předvedli zásahové vozidlo Tatra Terrno. Takto se představili i místní mateřské škole. Zapojili se do celorepublikové pietní akce k uctění památky Ing. Jana Dvořáka, který zahynul při zásahu u požáru rodinného domu na severu Čech. Pravidelně se schází při školení a výcviku.

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *